AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Bilimsel araştırma: Koronavirüs geçirenler, beyinde doku kaybı yaşayabilir!

Bilimsel araştırma: Koronavirüs geçirenler, beyinde doku kaybı yaşayabilir!
21 Haziran 2021, 17:24

İngiltere’de yapılan bir araştırma, koronavirüs geçirenlerin zamanla beyindeki “gri madde” dokusunda kayıp olabileceğini gösterdi.

Çalışma, UK Biobank tarafından toplanan verilerle yapıldı. Henüz hakemli bir bilimsel dergiden yayınlanmayan çalışma sonuçları, yayın öncesi sunucusu olan medRxiv’e yüklendi.

782 gönüllünün yer aldığı çalışmada, katılımcıların pandemi öncesi beyin taramaları incelendi. Mukayese için, 388 sağlıklı gönüllü ve koronavirüs geçiren 394 gönüllü takip taraması için çağrıldı.

Koronavirüs geçiren gönüllülerde, SARS-CoV-2 virüsünün (COVID-19’a yol açan virüs, kısa adıyla koronavirüs) serebral madde üzerinde etkili olduğu, beyinde “gri madde” kaybı olduğu belirlendi. Serebral madde ve gri madde, beyinde bulunan farklı bölümlerin adlarıdır.

| Korona virüse yakalanan her 3 kişiden 1'i 'beyin hastalığı' yaşıyor! |

Beyindeki bu hasar, hastalığı hafif geçirenlerde gözlendi!

Araştırmanın yazarları çalışma hakkında, “Elde ettiğimiz bulgular, limbik kortikal bölgelerdeki gri madde kaybını, doğrudan birincil koku ve tat sistemleri ile ilişkilendirdi” ifadelerini kullandı.

Araştırmada yer alan koronavirüs geçirmiş gönüllülerin birçoğu hastalığı hafif – orta şiddette belirtilerle veya hiç belirti olmaksızın geçirmişti. Araştırmanın dikkat çekici tarafı da bu. Beyinde bu etkilerin görüldüğü kişilerin, hastalığı hafif geçirmiş olması...

Daha önce yapılan birçok beyin – görüntüleme araştırması, orta – ağır şiddette geçen koronavirüs vakalarını incelemişti.

Geçtiğimiz yıl Lancet Psychiatry dergisinde yayınlanan bir araştırmada da koronavirüsün beyne zarar vererek inme veya bunama benzeri uzun dönemli komplikasyonlara yol açtığı gösterilmişti.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.