Gıda Hattı

Bilimsel araştırma: Kilo alımına çok yemek değil, belirli gıdalar yol açıyor!

19 Eylül 2021, 10:05
Paylaş
Bilimsel araştırma: Kilo alımına çok yemek değil, belirli gıdalar yol açıyor!

Yeni yapılan bir araştırma, kilolu kişilerin daha kolay kilo vermesinin önünü açabilir…

Araştırmadan elde edilen bulgular The American Journal of Clinical Nutrition, dergisinde yayınlandı.

Çalışmada, kilo alımının harcanan kaloriden daha fazlasını tüketmenin sonucunda ortaya çıktığını öne süren ana tıbbi çerçeve olan enerji - denge modelinin (EBM), artık geçerli olmadığı öne sürülüyor.

Araştırmacılar bunun yerine bir karbonhidrat – insülin modelinin (CIM) kullanılması gerektiğini söylüyor. Bu model, kilo alımının başlıca biyolojik mekanizmasını temel alıyor. Bilimsel camiada kabul edilmesi durumunda bu model, tüm dünyayı etkileyen obezite krizini aşmanın pratik bir yolu olarak kullanılabilir.

Daha kolay kilo vermek mümkün mü?

CIM modeli, dünyadaki obezite sorununun büyük oranda, glisemik yükü yüksek gıdaların fazla tüketilmesi nedeniyle ortaya çıktığını öne sürüyür. Glisemik yükü yüksek gıdalar, hızlıca sindiriliyor ve kişinin kan şekerini hızla arttırıyor.

Bu yiyeceklerin neden olduğu hormonal tepkiler, vücudu daha fazla kaloriyi yağ olarak saklamaya yönlendiriyor.

Araştırmanın yazarlarından, Boston Children’s Hastanesi’nde Endokrinoloji Uzmanı olarak görev yapan Dr. David Ludwig, “Az yağlı besleme döneminde gıda zincirinde kapladığı alan artan hızlı sindirilebilir karbonhidratların tüketimini azaltmak, vücudun yağ saklamasını sağlayan mekanizmayı da yavaşlatıyor. Sonuç olarak bireyler, daha az açlık ve zorluk çekerek kilo verebilecek” diye konuştu.

Bu yeni yaklaşım, EBM’nin tamamen bir kenara bırakılması anlamına da gelmiyor. Alınan kalori miktarını azaltmanın kilo vermede büyük bir rolü olduğunu gösteren birçok bilimsel kanıt bulunuyor.

Çalışmanın yazarları, kesin bir çıkarım yapmadan önce konu hakkında ileri araştırmalar yapılması gerektiğini söylüyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.