AramaArama
Gıda Hattı

Bilimsel araştırma: Gözlük takanlar daha zeki!

1 Haziran 2018, 21:00
Paylaş
Bilimsel araştırma: Gözlük takanlar daha zeki!

Edinburgh Üniversitesi bilim adamları, büyük bir çalışma yaparak yüksek zeka sahiplerinin yüzde 30’unun görme kusurlu olduğunu ortaya koydu. Yapılan araştırma sonucunda yüksek zeka derecesine sahip insanların gözlük takma ihtimalinin yüksek olduğunu ortaya koydu.

Gözlük takanlar daha zeki

Araştırmada, ayrıca zeki insanların daha iyi kardiyovasküler genlere sahip olma ihtimalinin yüksek olduğunu ortaya kondu. Uzun yıllardır gözlük takan insanların diğerlerine göre daha zeki olduğu söyleniyordu. Şimdi yapılan yeni bir araştırma gözlüğe ihtiyaç duyanların gözlük takmayanlara kıyasla daha zeki olduklarını ortaya koydu.

Veriler 300.000 kişiden toplandı

İskoçya’da bulunan Edinburgh Üniversitesi’den araştırmacılar, en büyük tanı fonksiyonlu genetik çalışması yaparken zeka ile görme bozuklukları arasında önemli bağlantılar olduğunu ortaya koydu.

Araştırmacılar Avustralya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da yaşları 16 ila 102 arasındaki 300 bin 500 kişinin genetik verilerini yorumladı. Birçok düşünce testinde yer alanlar ve sonuçları genel bilişsel yetenek puanına göre değerlendirildi.

beyin-gidahatti

En zeki kişilerin gözlük takma ihtimali daha yüksek

Testlerde en yüksek puanı alanların yüzde 30’unun, daha düşük puan alanlara kıyasla göre gözlüğe ihtiyaç duyduğu kaydedildi. Çalışma ayrıca bilişim yeteneği yüksek olanların kardiyovaküler sağlığının daha iyi olduğu belirtildi.

Ancak araştırmacılar neden zeki insanların daha az görme yeteneğine ve daha sağlıklı bir iyi kardiyovasküler yapıya sahip olduğu konusunda bir yorum yapmadı. Araştırma ekibi 148 genin, hafıza, düşünme ve zihni işlemler ve daha iyi mekan farkındalığı özelliği ile bağlantılı olduğunu ortaya koydu. Bu genlerden 58’inin daha önce bildirilmediği kaydedildi. Bilim adamları çalışmanın sonuçlarının unutkanlık gibi hastalıklarla ortaya çıkan bilişsel fonksiyonların zayıflamasını anlamaya yardımcı olabileceğini söyledi.

beyin-noron-1-gidahatti

Düşünme becerisine katkısı olan birçok genetik unsur var

Araştırmayı yürüten Edinburgh Üniversitesi Bilişim Yaşlanması ve Bilişim Epidomolijisi bölümünden Dr. Gail Davies, bu çalışmanın en büyük genetik bilişim fonksiyonu çalışması olduğu düşünme yeteneklerine katkıda bulunan birçok genetik farkları tespit ettiğini söyledi.

Dr. Gail Davies Bu çalışmanın ortak genlerin farklılıklarının ve beyin yapısının sağlığa ve hayat boyu düşünce yeteneklerinin araştırılmasına temel oluşturduğunu söyledi. Dr. Gail Davies haha iyi düşünme yetenekleri ve daha iyi kardiyovasküler ve zihin sağlığı, akciğer kanser riskini azaltma ve uzun yaşamanın genetik alanlar arasında bağlantı olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.