Gıda Hattı

Bilimsel araştırma: Çinko, soğuk algınlığı tedavisinde işe yarıyor!

14 Kasım 2021, 18:00
Paylaş
Bilimsel araştırma: Çinko, soğuk algınlığı tedavisinde işe yarıyor!

Çinko takviyelerinin etkilerine ilişkin kanıtlar sınırlı. Yapılan araştırma sonuçları birbiriyle çelişiyor. Doz, formülasyon ve kullanım süresi ise bugüne dek yeterince çalışılmadı.

Yeni bir araştırma ile bu boşluğun doldurulması hedeflendi.

Rastgele kontrollü 28 çalışmanın verilerini bir araya getiren yeni bir meta analiz, çinko takviyesi kullanmanın soğuk algınlığı ve grip gibi viral solunum yolu enfeksiyonlarının süresini kısaltabileceğini, belirtileri önleyebileceğini gösterdi.

Çalışmadan elde edilen veriler BMJ Open dergisinde yayınlandı.

Analize göre, çinko önleyici bir unsur olarak kullanıldığında, orta-ağır şiddette belirtilerin ortaya çıkma ihtimali %87 düşüyor. Hafif belirtilerin ortaya çıkma riski ise %28 düşüyor.

Tedavi olarak, hasta olunduktan sonra alındığında ise çinko, belirtilerin yaşandığı süreyi biraz kısaltıyor. Genellikle, çinko almanın en kötü belirtilerin yaşandığı süreyi 2 gün kısalttığı düşünülüyor.

Araştırma ekibinde, Avustralya’daki Western Sydney Üniversitesi’nde tamamlayıcı tıp doktoru olan Jennifer Hunter, “Çinkonun enfeksiyonları önleme ve tedavi etmedeki etkisinin, yalnızca çinko eksikliği bulunan kişilerde söz konusu olduğu düşünülüyordu. Elde ettiğimiz bulgular, bu fikrin aksini gösteriyor.

Çin’de yapılan 2 büyük çalışmada, çok düşük dozlu çinko burun spreylerinin klinik hastalık riskini azalttığı belirlendi. ABD’de ağız yoluyla alınan çinkonun önleyici etkilerinin değerlendirildiği 2 küçük çalışmada, çinko eksikliği bulunan kişiler yer almıyordu.

Soğuk algınlığı tedavisinde çinkonun etkilerinin değerlendirildiği diğer çalışmalar ise çinko eksikliğinin pek görülmediği gruplarda yapıldı” ifadelerini kullandı.

Özellikle belirtilerin şiddetinin aynı kaldığı düşünüldüğünde, bu oldukça küçük bir etki. Ayrıca, deneklere bilerek soğuk algınlığı virüsü bulaştırıldığında, çinko hastalığın bulaşmasını önlemede etkili olmadı.

Yapılan yeni çalışma, geleceğe yönelik ilgi çekici bir adım. Ancak analize dahil edilen çalışmaların bazılarının küçük çaplı olduğunu, karşılaştırılan dozların aynı olmadığını ve belirtilerin bildirilmesinin taraflı olabileceğini söyleyen araştırmacılar, sonuçlara temkinli bakılması gerektiğini söylüyor.

Ayrıca, bulgular ilginç olsa da çinkonun soğuk algınlığı gibi viral bir enfeksiyonu nasıl engellediği de henüz bilinmiyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.