Gıda Hattı

Bilimsel araştırma: Ayın evreleri uykunuzu düzenliyor!

31 Ocak 2021, 16:00
Paylaş
Bilimsel araştırma: Ayın evreleri uykunuzu düzenliyor!

Ay hareketlerinin insanlar üzerindeki etkileri uzun süredir araştırılıyor. Yeni bir çalışma, ayın evrelerinin insanların uyuma düzenini etkilediğini gösterdi.

Araştırma geçtiğimiz günlerde Science Advances adlı bilimsel dergide yayınlandı.

Çalışmada, katılımcıların dolunaydan önceki gecelerde yatağa 30 dakika geç gittiği ve 50 dakika daha az uyuduğunu görüldü.

Çalışmaya Arjantin’deki 3 Toba Yerlisi grubundan (Qom insanları olarak da biliniyorlar) 98 kişi katıldı. Araştırmacılar, katılımcılara uykuyu takip edebilen bileklikler taktı. 2 ay döngüsü boyunca katılımcıların uykusu takip edildi.

| Dünyada yaşamın kaynağı Ay mı? Theia çarpışması ne zaman oldu? |

Ay, uykuyu nasıl etkiliyor?

Araştırmacılar, dolunay öncesi günlerde, güneş battıktan sonraki ayın parlak olduğunu söylüyor. Ekip, yerlilerin ay ışığındaki bu artışı, avlanma, balık tutma, diğer gruplarla sosyal etkileşime girme gibi açık hava aktivitelerini güvenli yapmak için kullanabildiğini söylüyor.

Gruplardan birinde elektrik erişimi yoktu, bir grupta kısmı erişim, diğer grupta ise elektriğe tam erişim söz konusuydu. Elektrik erişimi olan gruptaki katılımcılar, diğer gruplara kıyasla yatağa daha geç girdi ve daha az uyudu.

Arjantin’deki katılımcılardan veriler alındıktan sonra, başka bir araştırmada ABD’deki 464 katılımcıdan toplanan uyku verileri ile kıyaslandı ve uyku düzeninin benzer olduğu görüldü.

Çalışmayı yorumlayan uzmanlar, insanların biyolojisinin ve içinde yaşadığı toplumun sosyal davranışlarının da çalışmada tespit edilen uyku döngüsünde katkısı olabileceğini düşünüyor.

Araştırmacılar, uyku sorunu yaşayanların ışık kaynaklarından uzak durmasını önerdi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.