AramaArama
Gıda Hattı

Bilim Kurulu Üyesi uyardı: “Delta varyantı 3 kat daha bulaştırıcı”

25 Ağustos 2021, 17:45
Paylaş
Bilim Kurulu Üyesi uyardı: “Delta varyantı 3 kat daha bulaştırıcı”

Erciyes Üniversitesi’nde geliştirilen Türkovac aşısı, Faz-3 çalışmaları kapsamında gönüllülere uygulanmaya başlandı. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, “Yoğun bakımlarda yatışlarımız, entübe hasta sayımız artıyor. Yakın zamanda kaybettiğimiz genç hastalar var. Delta varyantı, İngiltere ve Wuhan varyantına göre 3 kat daha bulaştırıcı, daha ciddi, daha farklı semptomlar var.” dedi. Kayseri İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli de “Yerli aşı bekleyelim’ diyen arkadaşlarımızı biran evvel çalışmaya katılmaya bekliyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkovac ismini verdiği yerli aşının Faz-3 çalışmaları kapsamında, Kayseri Şehir Hastanesi'nde ilk dozu gönüllülere vurulmaya başlandı.

Bilim Kurulu Üyesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhami Çelik, Türkovac'ın etkinlik açısından Sinovac ile kıyaslanacağını belirterek, “Erciyes Üniversitesi'nde Aykut Özdarendeli tarafından geliştirilen Türkovac aşısının Faz-3 çalışmasına 600'ü aşkın gönüllümüz var. Faz-3 tamamen dünyanın çalışma standartlarına uygun bir şekilde yürütülecek ve aşının etkinliği kıyaslanmış olacak. Çin'den ithal ettiğimiz Sinovac aşısıyla kıyaslamış olacağız” dedi.

“Sosyal medya dedikodularına değil, bilimin sesine kulak verin!”

Koronavirüs ile mücadelede aşının önemine değinen Prof. Dr. Çelik; yoğun bakımlarda yatan ve entübe olan hastalarda Delta varyantı nedeniyle genç ve çocukların da görüldüğünü ifade etti. Çelik, "Vatandaşlarımız aşı çekinmesiyle alakalı düşüncesini bir tarafa bıraksınlar. Yoğun bakımlarda yatışlarımız artıyor, entübe hasta sayımız artıyor. Delta varyantı gerçekten ciddi şekilde seyrediyor. İngiltere ve Wuhan varyantına göre 3 kat daha bulaştırıcı, daha ciddi, daha farklı semptomlar var. O yüzden tüm vatandaşlarımızdan ricamız mümkün olan en kısa sürede aşılarını yaptırmaları. Türkovac aşısı çıktığında yaptırmak istediğini belirtenlerden ricamız en azından bu çalışmaya katılmaları. Gençler, çocuk yaşta hastalar yatmaya başladı. Yakın zamanda kaybettiğimiz genç hastalar var. Vatandaşlarımızın sosyal medya dedikodularına kulak vermemelerini, bilimin sesine kulak vermelerini rica ediyoruz" ifadelerini kullandı.

“Yerli aşıyı bekleyenler çalışmalara katılsın”

Kayseri İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli de, yerli aşıyı bekleyen vatandaşların da artık çalışmalara katılması gerektiğini vurguladı. Benli, “Faz-3 çalışması, aşının artık bir noktaya geldiği ve bunun piyasaya çıkmadan önceki son aşama. Pandemi başladığında virüse karşı endişelerimiz, korkularımız, çekimser duruşumuz vardı. Aşı da yoktu, neyle karşılaşacağımızı bilmiyorduk. Yoğunlaştığı zaman ciddi şekilde hareketliliği azaltıyor, sınırlamalar geliyordu. Aşıyı hızlı bir şekilde yapmamız gerekiyor. Şu an itibariyle ilimizde yaptığımız aşı doz olarak 1 milyon 500 bini geçti. Bugün itibariyle 74.4 oranında birinci doz aşı vardı. Bugün yüzde 75’e ulaşıp maviye geçmeyi hedefliyoruz. ‘Yerli aşı bekleyelim’ diyen arkadaşlarımızı biran evvel çalışmaya dahil ediyoruz" şeklinde konuştu.

"Faz-3'e kadar gelmesi bende rahatlık oluşturdu"

Türkovac aşısı olan gönüllü sınıf öğretmeni Murat Dağ ise şimdiye kadar tereddütleri olduğu için aşı olmadığını, ancak Türkovac'ın kendisinde rahatlık oluşturduğunu söyledi. Dağ, "Daha önce aşı olmamıştım. Gönüllü olarak Türkovac aşısına başvuruda bulundum. Bugün ilk aşımı oldum. Çok mutluyum. Böyle bir organizasyon içinde olduğum için gururluyum. Bütün çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Çok rahatım, mutluyum, gururluyum. Daha önce aşı olmamanın sebebi tabii ki tereddütler vardı ama Türk aşısının Faz-3 çalışmasına kadar gelmesi bende rahatlık oluşturdu" dedi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.