AramaArama
Gıda Hattı

Bilim Kurulu Üyesi, aşı karşıtı doktorlara sert çıktı: “Şarlatanlar”

19 Ağustos 2021, 11:44
Paylaş
Bilim Kurulu Üyesi, aşı karşıtı doktorlara sert çıktı: “Şarlatanlar”
Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, “Onlara şarlatan diyebiliriz. Kendi çıkarları için masum insanların kafalarını karıştırıyorlar” dedi.

Aşıya karşı çıkan doktorlar için “şarlatan” ifadesini kullanan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, “Onlara bilim insanı dememek gerekiyor, şarlatan diyebiliriz. Kendi çıkarları için masum insanların kafalarını karıştırıyorlar” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başta olmak üzere birçok bilim insanı Covid-19 ile mücadelede en etkili silahın aşı olduğunu söylerken, bazı doktorlardan da aşı karşıtı açıklamalar geliyor.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, aşıyla ilgili olumsuz yorumlarda bulunan doktorlara sert tepki gösterdi.

“Kişisel çıkarları için karşı çıkıyorlar”

Aşıyla ilgili doktorların olumsuz yorumlarına sert tepki gösteren Prof. Dr. Yavuz, “Şu andaki bilimsel verileri değerlendiren bir kişinin aşı yapılmaması gibi bir şey önermesi mümkün değil. Şu an elimizdeki kanıtlar, hastalığı engellemede aşıların en etkili ve en güvenli yöntem olduğunu gösteriyor. Kullandığımız aşılar hem hastalığı hem ölümü hem hastaneye yatışları azaltıyor. Aşılar, bilim dünyasına bunu gösterdi. Bunlar çok büyük kanıtlarla gösterildi. Buna rağmen ‘aşı olmayın’ diyen bir insan varsa buna ‘şarlatan’ diyebiliriz. Bilimi elinin tersiyle iten insan, ancak şarlatanlık yapıyor olabilir. Daha önceki aşı çalışmalarında görüldü ki; böyle çıkışlar yapan hekim ya da başka meslek gruplarından insanlar olduğu zaman aslında bunların kişisel çıkarları için yaptığı fark edildi” dedi.

“Onlara bilim insanı değil, şarlatan diyebiliriz”

Aşı tereddütü yaşayan vatandaşlarla ilgili konuşan Yavuz, “Bir grup insan masum gerçekten aşı tereddütü yaşayan ama bir grubu, özellikle bu çok sesi çıkanlar kendi kişisel çıkarları için yapıyorlar. Bireysel istikbal için, istikbal derken genellikle ekonomik temeli de oluyor. Mesela belirli ürünler satıyorlar, bitkiler, bitki temelli vs. tıbben bir anlamı olmayan onları pazarlıyorlar. Bunlar masum değil büyük oranda ama masum insanların kafasını karıştırıyorlar. Gerçekten o çok büyük sıkıntı. Ben çok büyük tepki duyuyorum o insanlara, onlara bilim insanı dememek gerekiyor, şarlatan diyebiliriz” şeklinde konuştu.

“Yerli aşıyı beklemenin bir anlamı yok, ilk bulduğunuz aşıyı olun”

İnsanların ilk ulaştığı aşıyı olması gerektiğini belirten Yavuz, “Yerli aşıyı beklemenin bir anlamı yok. Sonuçta elimizdeki aşılar da son derece etkili ve güvenli. Mesela Sinovac da inaktif virüs aşısı, bizim aşımız da Sinovac türü bir aşı. Elimizde yerli aşı olması çok çok büyük bir avantaj olacak bizim için, çok destekliyorum ama şu anda yerli aşıyı beklemek için çok akıllıca bir zaman değil. Şu an ilk bulduğunuz aşıyı olmanız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.