Gıda Hattı

Bilim Kurulu Üyesi: "Ankara’nın bir ilçesinde kitle bağışıklığına ulaşıldı"

25 Eylül 2020, 00:35
Paylaş
Bilim Kurulu Üyesi: "Ankara’nın bir ilçesinde kitle bağışıklığına ulaşıldı"

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve KLİMİK Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap, adını açıklamadığı Ankara’nın bir ilçesinde ulaşılan vaka sayısının nüfusa oranına göre, sürü bağışıklığı olarak da adlandırılan kitle bağışıklığına ulaşıldığını bildirdi. Kitle bağışıklığı, nüfusun yüzde 70-80’inin hastalığı geçirip bağışık olması anlamına geliyor.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap'ın bir ilçede kitle bağışıklığına ulaşıldığını belirttiğini yazdı.

Prof. Dr. Azap: “Bir ilçede kitle bağışıklığına ulaşıldı”

Prof. Dr. Azap’la yaptığı görüşmeyi köşesinde aktaran Sarıkaya’nın, “Kitle bağışıklığına o ilçede ulaşıldı…” başlıklı yazısının o bölümü şöyle:

“Koronavirüs konusunda baştan bu yana teşhisleri, tedavi yöntemleri ile öne çıkan Prof. Dr. Alpay Azap ile dün sohbet ederken başından geçen önemli bir olaydan söz etti.

Aktardığına göre tanıdığı birisi kendi ilçelerindeki vaka sayısı hakkında bilgi aktarmış.

Bakmışlar veriler doğru…

İlçenin nüfusu ile orantı kurmuş, olması gereken kitle bağışıklığına ulaşıldığını belirtmiş…

“Eğer yapabiliyorsanız kapatın ilçenizi kimse girip çıkmasın veya kontrollü giriş çıkış yaptırın, bir daha sorun yaşamazsınız” tavsiyesinde bulunmuş.

Prof. Dr. Azap, bunu belirtmekle birlikte grip gibi ikinci kez yakalanma riskinin bulunduğunu da anımsattı.

İlçede yaşayanların bir başkasıyla temas etmemesi veya denetimli kontrol halinde herhangi sorunla karşılaşmadan sağlıklı kalacaklarına vurgu yaptı.

Ankara ilçesinin adını söyledi ama yazılmasını istemedi!

Ankara çevresindeki bir ilin ilçesinin adını söyledi ama yazılmasını da istemedi, nedeni çok yüksek ilgi görüp ikinci kez insanların hastalığa yakalanma riski…

Şurası açık ki, daha küçük yerleşimlerde kitle bağışıklığına ulaşma şansı yakalanabilir.

Ancak büyük kentler için bunu söylemek pek olası değil gibi görünüyor.

Tabii her gün çevremizdeki insanların veya yakınlarının Covid-19 enfeksiyonuna yakalandığı haberini aldığımız Ankara’da da yakında kitle bağışıklığına ulaşıldığı haberi alınırsa şaşmamak gerekir.”

Kitle bağışıklığı, nüfusun yüzde 70-80’inin o hastalığı geçirip bağışık olması anlamına geliyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.