Gıda Hattı

Bilim kurulu üyesi açıkladı!  Yeni yüzde değişti

9 Ekim 2021, 00:18
Paylaş
Bilim kurulu üyesi açıkladı!  Yeni yüzde değişti
Kilim kurulu üyesinden önemli bir açıklama geldi. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Profesör Doktor Tevfik Özlü verileri açıkladı. Yüzde yetmişin artık yeterli olmadığını söyledi ve çok yüksek oranda aşılama yapılması gerekiyor şeklinde konuşarak aşılamanın önemine dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Profesör Doktor Tevfik Özlü delta varyatına dikkat çekti ve bulaşma hızına değinerek salgının kontrol altına alınabilmesi için aşının büyük bir öneme sahip olduğunu, yüzde 90'dan fazlasının da aşılanmış olması gerektiğini belirtti.

Vuhan’dan yayılan virüs ile birlikte ilk oran yüzde yetmiş olarak telaffuz edilse de şimdi durum daha ciddi ve yüzde 90'ın üzerinde aşılama yapılması gerekiyor. Yoğun bakım ve akciğer sağlığı derneği tarafından Belek'teki Bir otelde gerçekleştirilen ulusal akciğer sağlığı kongresinde basın mensupları ile bir araya gelen profesör doktor covid-19 salgını ile birlikte göğüs ve akciğer hastalıklarının da arttığını söyledi. Tevfik Özlü Dünyada ve Türkiye'de salgının yeterince kontrol altında tutulmadığını belirterek aşılanmaya dikkat çekti ve ölüm oranlarına açıkladı.

Delta varyantı

Hepimiz sorumluluğumuzu yerine getirmeliyiz

Profesör doktor bugün dünyada 6 milyar doz aşı uygulandı. İlk başta bazı çekince ve korkular bulunuyordu. Ancak günümüzde çok sayıda aşının yapıldığı biliniyor. Güvenliği konusunda bilimsel çalışmalar ve raporlar dışında bizzat deneyimler ve gözlemlerde bulunuyor dedi. Aşağı ilk yapan ülkeler arasında yer alan ülkemizin aşı tedavi ve herkesin kolayca aşılanması konusunda olağanüstü bir çaba sarf ettiğini de belirtti yasaklar ve kısıtlamalar olmasın istiyorsak aşağıdan başka çaremiz yok. En etkili ve hızlı çözüm aşılanmak dedi ve uyardı. Başka bir çözüm dediğiniz yasaklar ve kısıtlamaların olmasını artık hiçbirimiz istemiyoruz. Dolayısıyla aşılama konusunda hassas davranmalıyız. Özellikle delta varyantından korunmak istiyorsak bu konuya dikkat dedi.

Bilim kurulu üyesinden önemli bir açıklama geldi. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Profesör Doktor Tevfik Özlü verileri açıkladı. Yüzde yetmişin artık yeterli olmadığını söyledi ve çok yüksek oranda aşılama yapılması gerekiyor şeklinde konuşarak aşılamanın önemine dikkat çekti.

Koronavirüs aşı

Delta varyantı gençlerde yoğun olarak görülüyor

Delta varyantı 65 yaş üzeri ve kronik hastalar etkili olan bir varyant değil. Daha çok gençleri etkileyen bir salgın diyen Özlü kronik hastalığı olmayan ve gayet sağlıklı etkili bir şekilde ortaya çıkabiliyor. Sağlık çalışanlarında neredeyse yok denecek kadar az. Aşı etkisinin burada payı büyük. Kronik hastalığı olanlar ve sağlık çalışanlarında aşılanma oranları daha yüksek dolayısıyla artık onları yeterince koruma altına almış durumdayız. Aşılanma gerçekleşmeyen bireylerde ise durum ciddi. Çok fazla ağır hasta bulunuyor.

Aşı hem güvenli hem de etkili

Sağlık Bakanlığı'ndan gelen bilgilere göre özellikle büyük hastanelerde covid-19 polikliniklerinin açıldığını söyleyen Prof Dr. kendilerinin de bu polikliniklerde tedavi olduklarını veya test yaptırdıklarını söyledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.