Gıda Hattı

Bilim insanlarından önemli keşif: Dişin kendini tamir etmesini sağladılar!

7 Eylül 2019, 15:38
Paylaş
Bilim insanlarından önemli keşif: Dişin kendini tamir etmesini sağladılar!

Diş minesi insan vücudundaki en sert maddedir, ancak zarar gördüğünde yenilenmesi mümkün değildir. Bilim insanları bu değerli dokunun kendini yenilemesini sağlamayı başarmışa benziyor…

Diş çürümeleri dünya genelinde milyarlarca insanı etkiler. Çürüme dişin mine tabakasından başlar ve devam eder.

Çinli bilim insanları tarafından geliştirilen sıvı bir çözeltinin, hasar görmüş diş minesinin dış yüzeyini tekrar oluşturmayı başarması, bilim camiasını heyecanlandırdı. Araştırmacıların geliştirdiği madde, dişimizin koruyucu dış tabakasının mineralizasyon işlemini taklit ederek işlev görüyor.

Diş minesi nasıl oluşur? Neden yenilenmez?

Diş minesi, ameloblast adı verilen hücrelerin protein salgıladığı bir biyo-mineralizasyon süreciyle oluşur. Bu doku daha sonra sertleşerek dişin dış yüzeyini oluşturur. Ameloblastların yalnızca dişlerin gelişim sürecinde mevcut olması nedeniyle, dişlerimiz tamamen oluştuktan sonra kendini tamir etme kabiliyetine sahip değildir.

Bugüne kadar diş minesinin kendini yenilemesi için birçok çalışma yapılsa da, minenin karmaşık kristal yapısı nedeniyle hiçbiri başarılı olmadı.

Yeni çalışmada ise araştırmacılar kalsiyum fosfat iyon kümelerinden oluşan bir madde tasarlayarak, diş minesinin kristal oluşturma sürecini tetiklemeyi başardı.

Görselde, kendini yenileme sürecinden 6, 12 ve 48 saat sonra diş minesi görünüyor. Mevcut mine mavi, tedavi ile oluşan mine yeşil ile gösteriliyor. (Görsel: Zhejiang University)

Araştırma, Science Advances dergisinde yayınlandı.

Araştırmacılar, bu maddenin güvenli ve etkili olduğunun ispatlanması halinde, diş hekimleri tarafından diş tedavisinde kullanılabileceğini ifade etti. O zamana dek, diş tedavilerimizi eski yöntemlerle yaptırmaya devam edeceğiz gibi görünüyor…

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.