Gıda Hattı

Bilim insanlarından heyecanlandıran açıklama! Uzaylılar...

2 Aralık 2021, 14:11
Paylaş
Bilim insanlarından heyecanlandıran açıklama! Uzaylılar...
Uzaylıların varlığı ve yokluğu halen tartışmalara neden olsa da, bilim adamları milyonlarca kişiyi uyardı. Son senelerde artan uzay görevleri sırasında pek çok uzay aracı da gönderiliyor. Bilim insanları, bir gün o uzay araçları ile, uzaylı organizmaların dünyaya gelebileceğini savunuyor. Düşük bir ihtimal olsa da bilim adamları uzaylıların dünyaya gelmesi konusunda yetkilileri uyardı.

Uzaylılar bir gün istemeden de olsa Dünya’ya gelebilir. Bilim insanları, artan uzay görevleri sırasında çeşitli organizmaların araçlar vasıtası ile gezegenimize taşınabileceğini savunuyor.

Uzaylılar, düşük bir olasılıkla da olsa Dünya’ya beklenenden değişik bir şekilde gelebilir. Bilim insanları, artan uzay görevleri sonrasında yetkilileri uyardı.

Dünya dışı yaşam ihtimaline dair çalışmalar aynı hızla devam ediyor. Henüz kesinliği kabul edilmemiş olsa da Samanyolu Galaksi’sinin ötesinde farklı canlıların hayatlar sürüyor olması kulağa hiç de imkansız gelmiyor.

Öte yandan son dönemlerde giderek sayıları artan uzay görevleri de bizleri yeni bir tehlikeyle burun buruna getiriyor: Dünya dışına yolladığımız uzay araçları, gittiklerinden daha “dolu” bir biçimde geri dönebilirler.

Yapılan son araştırmaların ardından bilim adamları konuya dair yetkilileri uyardı. Bilim insanları, henüz keşfedilmemiş bazı organizmaların istilacı hale gelebileceği ve Dünya üstündeki yeni ortamlara taşınması sırasında yerli türlere zarar verebileceğine işaret ediyor.

BioScience dergisinde 17 Kasım’da yayımlanan makaleye göre, Dünya üstünde de görülen bu tür davranışların diğer bir gezegenden gelen uzaylı yaşamıyla olabileceğini de öne sürüyor.

Montreal’de bulunan McGill Üniversitesi’nde İstila Biyolojisi Profesörü olarak görev yapan Anthony Ricciardi, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Dünyamızın ötesinde yaşam arayışı, çok da uzak olmayan gelecekte muazzam bir keşif getirebilecek, heyecan verici bir çabadır. Ancak, artan uzay görevleri karşısında (örnekleri Dünya’ya geri getirmeyi amaçlayanlar da dahil), biyolojik kirlenme risklerini her iki yönde de azaltmak oldukça önem arz ediyor.”

Anthony Ricciardi ve meslektaşları, söz konusu makaleyi dünya dışı yaşamı arayan astrobiyologlar ile Dünya’daki istilacı türleri inceleyen istilacı biyologlar arasında daha fazla ortak çalışma çağrısı yapmak için kullanıyor.

Ricciardi, “Astrobiyologların yaşamı keşfetmesiyle ne tür organizmalarla karşılaşılabileceği konusunda yalnızca tahminlerde bulunabiliriz. En makul yaşam formları mikrobiyal olabilir ve muhtemelen bakterilere benzeyebilir” diyor.

UZAYLI ORGANİZMALAR, ARTAN UZAY TURİZMİ İLE DAHA BÜYÜK BİR TEHDİT OLUŞTURUYOR

Avustralya gibi ülkelerde bulunan istilacı türlere değinen Ricciardi, Dünya’nın buralarda yaşayan organizmalara karşı bile bir koruma geliştirmeden evrimleştiği ve haliyle yayılması durumunda ortaya çıkacak zararları da hatırlattı.

“Potansiyel olarak yaşam içeren gezegenlerin ve uyduların izole sistemlermiş gibi ele alınması gerektiğini savunuyoruz.”

Aslında NASA gibi uzay ajansları biyolojik istilanın potansiyel risklerinin uzun süredir farkındalar ve gezegen koruma politikaları 1960’lardan beri yürürlükte. Ancak Ricciardi’ye göre uzay turizminin özelleşmesi ve SpaceX gibi daha özgür hareket eden şirketlerin çoğalması ile benzeri görülmemiş riskler kapıda bekliyor.

Bu nedenle araştırmacılar, potansiyel biyolojik kirlenmenin erken tespitine ve bu tür tespitlere hızlı bir yanıt için planlar geliştirmeye odaklanarak, uzay yolculuğu ile ilişkili biyogüvenlik protokollerini artırmayı öneriyorlar.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.