Gıda Hattı

Bilim insanlarından bademciklerini aldıranlara kötü haber!

19 Eylül 2021, 14:00
Paylaş
Bilim insanlarından bademciklerini aldıranlara kötü haber!

Uzun bir süredir, dünyanın gelişmiş ülkelerindeki milyonlarca çocuk bademciklerini ve geniz etlerini aldırmak için ameliyat oluyor. Ancak bilim insanlarının bu ameliyatı geçirenlere kötü bir haberi var.

Lenf sistemine ait bu doku yapıları, solunum sistemine giren mikroplara  ilk bağışıklık sistemi tepkisinin verildiği konum olarak kabul ediliyor. Bu hassas doku, çocuk ve bebeklerle erken yaşlarda sıkça şişiyor ve ağrılı bir rahatsızlığa neden oluyor.

Tıp camiası bademciklerin eksikliğinin yetişkin sağlığını etkilemediğine inandığından bugüne dek birçok doktor çocukları sıkça tekrarlayan boğaz ağrısından kurtarmak için bademciklerini almayı tercih ediyordu.

Ancak JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery dergisinde yayınlanan ciddi bir çalışma, bu yaygın uygulamanın çocukları gelecekte hastalıklara karşı daha zayıf bıraktığını ortaya koydu.

Bademciklerini aldıranların hasta olma ihtimali 3 kat fazla

Araştırma ekibinin başında Melbourne Üniversitesi’nden Dr. Sean Byers vardı. Ekip 1.2 milyon Danimarkalı bireye ait sağlık kayıtlarını inceledi. Kayıtların tamamında doğumdan 10 yaşa kadar, bazılarında ise 30 yaşa kadar olan bilgiler mevcuttu.

9 yaşından önce bademciklerini aldıranlara ait verileri, aldırmayanlarla kıyaslayan Dr. Byers ve ekibi tonsillektomi (bademcik ameliyatı) geçiren bireylerin alerjik veya enfeksiyon üst solunum yolları hastalıkları geçirme ihtimalinin 3 kat fazla olduğunu belirledi. Astım, grip, zatürre bunlardan ilk akla gelenler...

Üstelik bulgular bununla da sınırlı değil. Yapılan analiz, bademcik ve geniz eti aldırma ameliyatlarının bazı yan etkilerinin olduğunu da ortaya koydu. Bunlar arasında nefes alma sorunlar, kronik kulak ve sinüs enflamasyonu var.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.