Gıda Hattı

Bilim insanları uyardı: Böcek felaketi insanlığın sonunu getirebilir!

31 Mayıs 2020, 17:47
Paylaş
Bilim insanları uyardı: Böcek felaketi insanlığın sonunu getirebilir!

Bilim insanları, dünyadaki böceklerin %80’inin ölebileceği bir “böcek felaketi” senaryosuna karşı uyarılarda bulundu. Bu, ne anlama geliyor?

Geçmiş yıllarda da böceklerin ölmesinin dünya için felaket anlamına geldiğini söyleyen bilim insanları olmuştu. Son dönemde ise dünyanın farklı yerlerinde 25 bilim insanı uyarı niteliğinde bir yazı yayınladı; dünya genelinde böceklerin korunmaması durumunda insan yaşamının sonunun gelebileceği uyarısında bulundu.

Uyarı niteliğindeki makale, Nature Conversation dergisinde yayınlandı. Araştırmacılar makalelerinde kirlilik, iklim değişikliği, habitatın zarar görmesinin dünya genelinde böcek ölümlerine yol açtığı tespitinde bulundu.

Böceklerin genellikle aşırı çoğalma ve istila gibi problemlerle gündeme geldiği bir dönemde, böceklerin yok olmasının da insanlık ve doğa için büyük bir tehdit olduğu uyarısı son derecede önemli.

"Türler birbirinin devamını sağlıyor"

Makalede şu ifadelere yer verildi:

Her tür yaşam tarihinde önemli bir alanı temsil ediyor. Aynı zamanda tüm türler diğer türlerle farklı bir etkileşim içerisinde. Bu da diğer türlerin devamını sağlayan karmaşık bir ağı oluşturuyor.”

Şiirsel denebilecek bir ifadeyle insanlığın ve böceklerin kaderinin birbirine bağlı olduğunu ifade eden araştırmacılar, kollektif ekolojik ayak izimizin yalnızca ekosistemdeki diğer canlıları değil insanlığı da tehdit ettiğini vurguladı.

Araştırmaya göre böcekler insanlara tozlaşma ve dekompozisyon (biyolojik maddelerin bozunması) yoluyla önemli faydalar sağlıyor. Aynı zamanda habitat göstergesi ve yeni ilaçlara hammadde olarak katkı koyuyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.