Gıda Hattı

Bilim insanları toksoplazma enfeksiyonunu durdurmayı başardı!

14 Kasım 2020, 18:28
Paylaş
Bilim insanları toksoplazma enfeksiyonunu durdurmayı başardı!

Kedilerden insanlara bulaşan toksoplazma paraziti, birçok sağlık sorununa yol açabiliyor. Yeni yapılan bir araştırma ise parazitin insan vücudunda yayılımının engellenebildiğini ortaya koydu.

Toxoplasma gondii, ilginç bir parazittir. Çoğu sıcakkanlı hayvanı enfekte edebilen bu parazit, en çok kedilerdeki varlığıyla bilinir. Kediler bu paraziti kuş veya fare gibi diğer hayvanlardan alır.

Parazit kemirgenlere bulaştığında korku merkezleri devre dışı kalır, kedilerden korkma içgüdülerini kaybederler ve daha aktif hale geçerler. Bu davranış biçimi farelerin kediler tarafından yakalanma ve yenme, dolayısıyla parazitin kediye bulaşma ihtimalini arttırır.

 

Dünya nüfusunun %30-50'sinde var

Parazit bulunan kedi dışkısı ile temas eden ve enfekte bir hayvanın tam anlamıyla pişmeyen etini tüketen insanlara da bulaşabilir. Ülkeler arası farklılıklar bulunsa da bu parazitin tüm dünya nüfusunun %30 ile %50’sine bulaştığı tahmin edilmektedir.

Bağışıklık sistemi normal çalışan insanlarda hastalık genelde gizli kalır ve belirtisiz seyreder. Bazı araştırmalar ise bu vakalarda dahi belirli davranışlarda küçük değişimler olabileceğini gösteriyor.

Bağışıklık sistemi zayıf kişilerde ise enfeksiyon daha ciddi seyredebilir, nöbetlere, görme problemlerine, sersemliğe ve diğer sorunlara yol açabilir. Parazitin enfekte edebileceği hücre sayısı ve vücutta hızla yayılma potansiyeli nedeniyle, bu enfeksiyonun tedavisi oldukça zordur.

Yeni yapılan ve sonuçları mBio dergisinde yayınlanan bir araştırma, parazitle ve özellikle hücreleri hareket etmekte kullanmasına ilişkin birçok yeni bilgiye yer veriyor. Bu çalışmadan hareketle, parazite karşı daha etkili tedaviler geliştirilebilir.

Toksoplazma vücut hücrelerini adeta bir araç olarak kullanarak yayılıyor!

Araştırmada Toksoplazmanın fare hücrelerinde nasıl çalıştığına odaklanıldı. Normal koşullar altında strese maruz kalan belirli hücreler, IRE1 adı verilen bir protein aktive edildiğinde vücutta hareket edebilir.

Toksoplazma da enfektte ettiği hücrelerde bu proteini harekete geçiriyor ve hücreyi adeta bir araç olarak kullanarak vücutta geziyor. Bir diğer deyişle, yeni organlara ve dokulara bu sayede ulaşarak oraları da enfekte edebiliyor.

Çalışmada Toksoplazmanın enfekte ettiği bir hücrenin IRE1 tedarikini kesen bilim insanları, hücresel hareketi büyük oranda azaltmayı başardı. Bu sayede, enfekte hücrelerin vücudun diğer bölgelerine giderek enfeksiyonu yayması engellendi.

Farelerle yapılan bu çalışmanın insanlarda da tekrarlanabilirse, enfeksiyonu önlemeye yönelik yeni tedaviler geliştirilecek.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.