Gıda Hattı

Bilim insanları koronavirüste gizli bir ‘gen içinde gen’ keşfetti!

6 Aralık 2020, 14:00
Paylaş
Bilim insanları koronavirüste gizli bir ‘gen içinde gen’ keşfetti!

Araştırmacılar, koronavirüsün (SARS-CoV-2) genetik kodundaki gizemli bir geni keşfetti. Bu segment, virüsün genomunda adeta saklı durumdaydı ve şimdiye kadar yeterince araştırılmamıştı…

Yeni tanımlanan gene ORF3d adı verildi ve örtüşen bir gen olduğu belirlendi. Örtüşen genler, diğer genlerin kodlanmış sekanslarının üzerine gelme biçimi nedeniyle, bir dizi nükleotidin arasında gizlenmiş durumda bulunur.

Araştırmadan elde edilen veriler, eLife dergisinde yayınlandı.

Uzmanlar, genom büyüklüğüne bakıldığında, SARS-CoV-2 ve ona yakın türlerin, var olan en uzun RNA virüsleri arasındadır. Virüslerde örtüşen genler olması nadir bir durum değil, bu nedenle araştırmacılar bu keşfe fazla şaşırmadı.

Yeni keşfedilen genin işlevi ne?

ORF3d’nin genetik açıdan şaşırtıcı bir etkisi olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Genomik taramalar, genetik kod boyunca çalışırken örtüşen genleri atlayabiliyor, bu nedenle örtüşen genlerin genetik sekanslarda tanımlanması oldukça zor.

SARS-CoV-2 gibi virüslerde bu durum adeta bir kör nokta anlamına geliyor. Bu yılın başından beri virüs hakkında mümkün olan her türlü detayı inceleyen araştırmacılar çok fazla yol kat etse de, halen bilinmeyen birçok şey var.

Araştırmayı yürüten ekip, keşfettikleri genin işlevini veya klinik açıdan bir önemi olup olmadığını henüz bilmediklerini söyledi.

Her şeye rağmen, yaklaşık 15 bilinen geni bulunan bir virüste, yeni bir genin -üstelik örtüşen bir gen- keşfedilmesi önemli bir adım. Ne kadar önemli olduğunu devam eden diğer çalışmalar ortaya çıkaracak.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.