Gıda Hattı

Bilim insanları gizemli bir bağışıklık hücresi keşfetti!

14 Mayıs 2022, 13:21
Paylaş
Bilim insanları gizemli bir bağışıklık hücresi keşfetti!

Bağılıklık sistemi, canlıların mikroorganizmalara karşı korunmasında oldukça önemli bir sistem. Sistem diyoruz çünkü birçok hücre ve organı kapsıyor. Bu sistem canlı vücudundaki emniyet güçleri gibi çalışıyor

Bilim insanları insan vücudundaki her hücrenin haritasını çıkarmaya çalışırken, ilk kez rahimde ortaya çıkan anlaşılması zor bir bağışıklık hücresi türünü ortaya çıkardılar. İnsanlarda bu tür hücrelerin varlığı şimdiye kadar hararetli bir şekilde tartışıldı.

B-1 hücreleri olarak bilinen bu gizemli hücreler, The Journal of Immunology'deki 2018 tarihli bir incelemeye göre, ilk olarak 1980'lerde farelerde keşfedildi. Tespit edilen hücreler B-1 hücreleri olarak biliniyor. Bu hücreler, fare gelişiminin erken dönemlerinde, rahimde ortaya çıkıyor.

Ayrıca aktive edildiklerinde çeşitli antikorlar üretirler. Üretilen antikorların görevleri de farklı! Bu antikorlardan bazıları farenin kendi hücrelerine tutunur ve ölmekte olan ve ölü hücrelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Aktive edilmiş B-1 hücreleri ayrıca virüsler ve bakteriler gibi patojenlere karşı ilk savunma hattı görevi gören antikorlar üretirler.

Bu gizemli hücrelerin keşfi oldukça önemli!

B-1 hücrelerinin insan gelişiminin erken döneminde, birinci ve ikinci üç aylık dönemde ortaya çıktığına dair sağlam kanıtlar sunuyor.

UC Davis İmmünoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Merkezi'nde profesör Dr. Nicole Baumgarth, "Bence bunlar, insanların B-1 hücreleri taşıdığı fikrini destekleyen en kesin verilerdir" diyor.

Baumgarth ayrıca teoride, bu hücreler erken gelişimde kritik roller oynayabilir ve bilim insanları, onları daha fazla inceleyerek insanlarda sağlıklı bağışıklık sistemi gelişiminin neye benzediğini daha iyi anlayabilirler." diye ekliyor.

Sonuç olarak canlıların mikroorganizmalara karşı korunmasında önemli rolleri bulunan bağışıklık hücrelerine gün geçtikçe bir yenisi ekleniyor. Orata koyulan yeni gizemli hücreler anne karnında ortaya çıkmaya başlıyor. Bu hücreler üzerinde yapılacak çalışmalar gelecekte immunoloji bilimine katkı sağalaması bekleniyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.