Gıda Hattı

Bilim insanları gen düzenlemesi ile yeni antibiyotikler üretiyor!

28 Aralık 2021, 12:37
Paylaş
Bilim insanları gen düzenlemesi ile yeni antibiyotikler üretiyor!

Bilim insanları, antimikrobiyal dirençle mücadele etmek, ihmal edilen hastalıkları tedavi etmek ve gelecekteki salgınları önlemek için yeni stratejiler üzerinde çalışıyorlar.

Hatta gelecekteki ilaçlara yeni bir bakış açısı geliştirerek gen düzenlemesinden yararlanan karmaşık antibiyotikler üretmek için yeni bir çıkış yolu üzerinde çalışıyorlar.

Manchester Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, bakterilerdeki anahtar bölge enzimlerini değiştirerek yeni nesil antibiyotik tedavilerinin önünü açıyorlar.

Klinik olarak önemli antibiyotikler yeni ribozomal olmayan peptit sentetaz (NRPS) enzimleri oluşturmak için CRISPR-CAS9 gen düzenlemesinin nasıl kullanılabileceğini ortaya koyuyor.

Gen düzenleme sürecinin gelişmiş antibiyotikler üretmek için kullanılabileceğini ve muhtemelen gelecekte ilaca dirençli patojenlere ve hastalıklara karşı mücadelede yardımcı olan yeni tedavilerin geliştirilmesine yol açabileceği bilinmekte.

İngiltere'deki Manchester Biyoteknoloji Enstitüsü'nde Profesör Jason Micklefield şöyle açıklıyor: "Antibiyotiğe dirençli patojenlerin ortaya çıkması, bugün karşı karşıya olduğumuz en büyük tehditlerden biri."

"Geliştirdiğimiz gen düzenleme yaklaşımı, potansiyel olarak geliştirilmiş özelliklere sahip yeni antibiyotik yapıları üretebilen karmaşık enzimleri tasarlayan çok verimli ve hızlı bir yolu." diye ekliyor.

Antibiyotik kullanımı nasıl olmalı?

Ribozomal olmayan peptit antibiyotiklerin potansiyeli

Toprakta yaşayan bakteriler gibi çevremizdeki mikroorganizmalar, amino asitler olarak adlandırılan yapı taşlarını, genellikle çok güçlü antibiyotik aktivitesine sahip peptit ürünleriyle birleştirerek ribozomal olmayan peptit sentetaz enzimlerini (NRPS) geliştirmiştir.

 Bugün klinikte kullanılan terapötik açıdan en önemli antibiyotiklerin çoğu bu NRPS enzimlerinden türetiliyor.

Ne yazık ki, bu mevcut antibiyotik ilaçların tümüne dirençli olan ölümcül patojenler ortaya çıkıyor.

Bir çözüm olarak patojenlerin direnç mekanizmalarından kaçabilen gelişmiş özelliklere sahip yeni antibiyotikler yaratmak olabiliyor. Ancak ribozomal olmayan peptit antibiyotiklerin normal kimyasal yöntemlerle üretilmesi zor.  Ayrıca pahalı olan çok karmaşık yapılar.

Bunu ele almak için araştırma ekibi, NRPS enzimlerini tasarlamak için gen düzenlemeyi kullanıyor. Üstelik farklı amino asit oluşumunu tanıyan alanları değiştirerek yeni peptit ürünleri sunabilen yeni antibiyotiklerin oluşturulmasına olanak sağlıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.