Gıda Hattı

Bilim insanları farelerin beynini hackledi, bağımlılığı silmeyi başardı!

19 Temmuz 2020, 00:07
Paylaş
Bilim insanları farelerin beynini hackledi, bağımlılığı silmeyi başardı!

Bağımlılık tedavisindeki en zor kısım, kişilerin bağımlı oldukları ve uzak durmaya çalıştıkları şeyi tekrar hayatlarına almasıdır. Bilim insanları bunu önlemek için hafızadan bağımlılığı silmeyi başardı...

Şimdilerde, Çin Bilimler Akademisi’nden araştırmacılar, farelerin beyninde morfinle ilişkili hafızadan sorumlu yolları bozmayı başardıklarını, yani beyindeki uyuşturucuyla ilgili hafızları “sildiklerini” açıkladılar.

Araştırma sonuçları Neuron adlı akademik dergide yayınlandı.

Bu yöntem eğer insanlarda başarılı olursa, opioid (morfin benzeri etki gösteren bir tür uyuşturucu madde) bağımlılığını tedavi etmeye yardımcı olabilir. Ayrıca bağımlılık tedavisi gören hastaların tekrar uyuşturucuya dönme riskini azaltacak.

İnsan beyni farelerinkine kıyasla çok daha karmaşık olmasına karşın, araştırma umut verici.

Farelerin beyninden bağımlılık nasıl silindi?

Tedavi edilecek farelere beyin implantları verildi. Bu implantlar, paraventriküler talamus adı verilen bölgeye ışık veren, böylece uyuşturucuyu bırakma sırasında görülen olumsuz etkileri engelleyen bir fiber optikten ibaret.

Bir gün sonra farelerin morfin aramadığı görüldü. 2 haftalık bir sürenin sonunda da farelerin uyuşturucuya başlamadığı görüldü.

Araştırmacılara göre insanların uyuşturucuya tekrar dönme sebebi, uyuşturucu nedeniyle yaşadıkları psikolojiyi özlemeleri. Öte yandan, uyuşturucuyu bırakma sırasında yaşanan bazı belirtiler de fiziksel olarak zorlayıcı olabiliyor. Bu belirtilerin hafifletilmesi ile farelerin bağımlılığı daha kolay yendiği görüldü.

Ekipte yer alan Zhu Yingjie, “Farelerin tekrar uyuşturucuya başlamasını önlemedeki başarılı yöntemimiz bir gün insanlarda da bağımlılığı yenmek için kullanılabilir” diye konuştu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.