Gıda Hattı

Bilim insanları en dayanıklı bakterileri parçalamayı başardı!

29 Mayıs 2022, 10:52
Paylaş
Bilim insanları en dayanıklı bakterileri parçalamayı başardı!

Gerçekleştirilen yeni araştırma, nadir görülen fakat çok ölümcül bir enfeksiyonuna neden olan bakteri türü için daha iyi tedavi seçeneklerine yol açabilecek keşfe imza atıyor.

Avustralya Ulusal Üniversitesi'nden (ANU) yapılan yeni araştırma mikrobiyoloji camiasının dikkatini çekmeyi başardı. Profesör Si Ming Man ve ekibi, son araştırmalarını kangren, sepsis ve tetanoz gibi şeylere neden olan bakteri ailesine odakladı. Profesör Man, "Bu bakteri ailesinin seçilmiş birkaç üyesini anlarken, diğerlerinin enfeksiyona neden olmak için ne yaptıklarıyla ilgilendik" diyor.

Bu aile Clostridium olarak biliniyor. Bakterinin dış etkilere karşı korunmasını sağlayan doğada bakterinin yıllarca canlı kalmasını sağlayan spor denilen bir yapıya sahip.

Clostridium vakaları çok yaygın görülmese de ABD'de yılda 1.000 civarında vakadan sorumlu. Özellikle bu çalışma Clostridium septicum'a odaklanıyor. Çünkü bu bakteri iki gün içinde bulaşan beş kişiden dördünü öldürüyor. İnanılmaz derecede öldürücü.

Ekip, Clostridium septicum'un hücre yüzeyinde delikler açarak "çekiç gibi" hareket eden bir toksin salarak hücreleri hızla öldürebildiğini keşfetti.

Araştırmada bakteri toksini nötralize ediliyor

Bu bakteri bağışıklık sistemine bir tehlike sinyali gönderir, ancak vücudumuz harekete geçtiğinde, aslında yarardan çok zarara neden olabilir. Çünkü bağışıklık sistemi bu bakteriyle birlikte hücrelere de zarar verir. Sonucunda enfekte bireyde şok tablosu oluşabilir.

Ekip," Bakteri yayıldığında ve vücudun her yerinde çok sayıda ölmekte olan hücreniz olduğunda, bu sepsis ve şoka yol açabilir. Bu yüzden hastalar çok hızlı ölür.Şu anda son derece sınırlı tedavi seçenekleri olsa da, bu çalışmanın bunu değiştirmeye yardımcı olabileceği ve hastalar için daha iyi sonuçlara yol açabileceği umulmakta" diyor

Profesör Man, "Araştırmamız, toksini nötralize etmek için belirli ilaçları kullanmak gibi geliştirebileceğimiz yeni tedaviler olabileceğini gösteriyor." diye ekliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.