Gıda Hattı

Bilim insanları Ay'da toprak içinde bitki yetiştirmeyi başardılar!

14 Mayıs 2022, 12:47
Paylaş
Bilim insanları Ay'da toprak içinde bitki yetiştirmeyi başardılar!

Bilim insanları, ilk kez Ay'dan toprakta bitki yetiştirdiler. Apollo 11, 12 ve 17'nin  görevleri sırasında toplanan toprağı kullandılar.

Bilim insanları, insanlık tarihinde bir ilk olan ay ve uzay araştırmalarında bir kilometre taşı olarak da kabul edilebilecek  bir gelişmeye imza attılar: Ay'dan toprakta bitkiler yetiştirdiler.

Communications Biology dergisinde yayınlanan yeni bir makalede, Florida Üniversitesi araştırmacıları, bitkilerin ay toprağında başarılı bir şekilde filizlenip büyüyebileceğini gösterdi. Çalışmaları ayrıca, bitkilerin Dünya'da bulunan topraktan kökten farklı olan ay regoliti olarak da bilinen Ay'ın toprağına biyolojik olarak nasıl tepki verdiğini araştırdı.

Bu çalışma, Ay'da veya uzay görevleri sırasında gıda ve oksijen için bir günlük bitki yetiştirmeye yönelik ilk adım diyebiliriz.

Araştırma ekibi, "Bitkiler, aydan geri getirilen toprak örneklerinin karasal yaşama zarar verecek patojenleri veya diğer bilinmeyen bileşenleri barındırmadığını belirlemeye yardımcı oldu, ancak bu bitkiler yalnızca ay regolitiyle tozlandı ve içinde hiçbir zaman gerçekten yetiştirilmedi" diyor.

Araştırma bazı kontrol örnekleri de kullanıldı!

Araştırmada bazı karşılaştırma noktaları de bulunuyordu. Araştırmacılar gerçek ay toprağını taklit eden karasal bir madde olan JSC-1A'ya Arabidopsis'i ve aşırı ortamlardan simüle edilmiş Mars topraklarını ve karasal toprakları kullandılar. Aysal olmayan bu topraklarda yetişen bitkiler deneyin kontrol grubuydu.

Deneyden önce araştırmacılar, ay topraklarına ekilen tohumların filizlenip filizlenmeyeceğinden emin değildi. Ancak ay toprağında da filizlenme kontrol gruplarına benzer şekilde şekillendi.

Ancak zaman geçtikçe, araştırmacılar ay toprağında yetişen bitkiler ile kontrol grubu arasındaki farklılıkları gözlemlediler. Örneğin, ay topraklarında yetişen bazı bitkiler, emsallerinden daha küçüktü, daha yavaş büyüyordu ya da büyüklükleri daha farklıydı.

Ekip, bunların hepsinin bitkilerin Ay'ın toprağının kimyasal ve yapısal yapısıyla başa çıkmak için çalıştıklarının fiziksel işaretleri olduğunu açıkladı. Bu, araştırmacılar bitkilerin gen ekspresyon modellerini analiz ettiğinde daha da doğrulandı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.