Gıda Hattı

Bilim insanları: 40 yaşın altındakiler, korkunç şeyler yaşayacak!

10 Ekim 2021, 14:03
Paylaş
Bilim insanları: 40 yaşın altındakiler, korkunç şeyler yaşayacak!

Vrije Üniversitesi’nden Wim Thiery, genç nesillerin iklimle ilgili korkunç olaylara şahitlik edeceğini söyledi.

Bu yıl doğan çocuklar, önceki nesillere göre çok daha farklı bir dünyada büyüyecek...

Yeni bir araştırmaya göre küresel iklim değişikliğine karşı alınan önlemlerin yetersiz olması nedeniyle, gelecek nesiller çok daha fazla ekolojik felakete ve aşırı hava olayına şahitlik edecek.

Araştırmadan elde edilen veriler, en önemli bilimsel dergilerden Science’ta yayınlandı.

Çalışma sonuçları, iklim değişikliğini kontrol altına almak için atılacak önemli adımların önemini gösteren, adeta bir “teşhis”.

Olan oldu, iş işten geçti...

Ancak araştırma yazarı, Vrije Üniversitesi’nde iklim bilimcisi olan Wim Thiery, NBC News’e yaptığı açıklamada, “Birçok açıdan iş işten geçti” dedi, önümüzdeki her bir neslin, öncekilerden daha büyük bir iklim enkazıyla karşılaşacağını söyledi.

Thiery, “Bugün 40 yaşın altına olan herkesin; sıcak hava dalgaları, kuraklık ve sel gibi olayları daha önce hiç olmadığı kadar fazla göreceğini tespit ettik. En iyimser senaryolarda dahi durum maalesef bu” diye konuştu.

Thiery ve arkadaşları, bu yıl doğan çocukların, babaanne ve dedelerine kıyasla sıcak hava dalgalarına 7 kat, kontrol edilemeyen yangınlara 2 kat, kuraklığa 3 kat fazla maruz kalacağını belirledi.

Bununla birlikte Thiery, kuraklık ve sıcak hava dalgalarının şiddetle arttığını, sorunun araştırmada tahmin edilenden daha kötü hale geldiğini söyledi.

Bazı ülkelerin payına daha çok felaket düşüyor

Bugün yaşadığımız iklim değişikliğinin etkileri gibi, araştırmacılar, gelişmekte olan ülkelerin, iklimle bağlantılı felaketlerin etkisini varlıklı ülkelere kıyasla daha fazla hissedeceğini ifade etti.

Thiery, tüm bu senaryoya rağmen iklim değişikliğinin en kötü etkilerinden bir kısmının önlenebileceğini, bunun ancak yakın gelecekte sera gazı emisyonlarının ciddi şekilde azaltılmasıyla mümkün olduğunu söyledi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.