Gıda Hattı

Bilim artık emin: D Vitamini COVID-19 riskini azaltıyor!

10 Eylül 2020, 20:04
Paylaş
Bilim artık emin: D Vitamini COVID-19 riskini azaltıyor!

Pandeminin başından bu yana D Vitamini eksikliği COVID-19 için bir risk faktörü olarak gösteriliyordu.

D Vitamini takviyelerinin ucuz ve kolay bulunabilir, D Vitamini kaynağı olan güneşin bedava olması nedeniyle bu bilgi gerçekten önemli. Birçok kısmi kanıta rağmen, bu konuda tam anlamıyla bir teyit bulmak kolay değildi. Yeni bir çalışma, D Vitamini eksikliği yaşayanların enfekte olma ihtimalinin daha fazla olduğunu gösterdi.

Pandemi, Afrika kökenli Amerikanları hem vaka sayısı hem de ölüm sayısı anlamında daha fazla etkilemişti. Aynısı, İngiltere’deki siyahi ve Asya kökenli vatandaşlar için de geçerli.

Yoksulluk ve evden çalışma imkanının bulunmadığı işlerde çalışmanın önemli bir etken olmasına karşın, D Vitamini eksikliği bir risk faktörüyse, bu durumu kısmen açıklayabilir. SARS-CoV-2 virüsünün insan vücudundaki çalışma şekline ilişkin bazı teoriler de bu fikri destekliyor.

Araştırma nasıl yapıldı?

Chicago Üniversitesi’nden Prof. David Meltzer, bu hipotezi test etmek için COVID-19 testi yaptıran ve önceki yıl D Vitamini seviyesini ölçtüren hastalara ait kayıtları bir araya getirdi.

Sonuçları JAMA Open Network dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, D Vitamini eksikliği bulunan hastaların %21,6’sının COVID-19 testi pozitif çıkarken, eksiklik bulunmayan hastalarda bu oranın %12,2 olduğu görüldü. Yalnızca 489 hastanın yer aldığı bir örneklem olmasına karşın bu fark istatistiki açıdan önemli olmak için yeterli.

Testler farklı zamanlarda yapıldığı için, katılımcıların D Vitamini seviyeleri virüse maruz kaldıkları zamana kadar değişmiş olabilir. Öte yandan D Vitamini eksikliğinin COVID-19’a karşı hassas olmaya neden olan başka sorunlara yol açma ihtimali de var. O nedenle bu çalışma tek başına D Vitamini eksikliğinin COVID-19’la olan ilişkisini açıklayamıyor.

Daha iyi araştırma yapmak etik açıdan zor!

Ancak, mevcut şartlarda daha belirleyici bir araştırma yapmak zor. Tıbbi testlerin altın standardı olan rastgele kontrollü deneme yapmak etik açıdan çok zor. Bunu yapmak için bazı insanları, COVID-19’a karşı zayıf kalmanın yanında daha birçok olumsuz etkiyle yol açabilen bir eksikliğe karşı tedavi etmemek gerekiyor.

Halihazırda COVID-19 ile enfekte olan kişilerdeki D Vitamini takviyesinin etkisini ölçmek için araştırmalar ise devam ediyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.