AramaArama
Gıda Hattı

Bilim adamları zekayı geliştiren ilaç üretti!

25 Ekim 2018, 08:00
Paylaş
Bilim adamları zekayı geliştiren ilaç üretti!

Bilim adamları tarafından üretilen ve 42 farklı bileşen içeren ilaç, alındıktan 20 dakika sonra zekayı ve beyin işlevlerini geliştiriyor. Qualia adı verilen ilaç uzun dönemde nörolojiyi ve genel fizyolojik işlevleri de olumlu etkiliyor.

Bilişsel işlevi geliştiren maddeler

Nootropik olarak da anılan bir grup madde, bilişsel işlevi (bir diğer deyişle zekayı) güvenli bir şekilde arttırabilen maddeler olarak tanımlanıyor. Bu maddeler araştırmalarda, eczanelerde bulabileceğiniz bazı reçeteli ve reçetesiz ilaçlarda bulunuyor. Farklı kombinasyonlarla hazırlanan bu ilaçlar bağımlılık yapmıyor, vücuda zarar da vermiyor ve yan etkilere neden olmuyor.

Henüz nootropiklerin nasıl etki ettiği bilinmiyor. Nootropik bir takviyede bulunan bileşenlerin ne kadar etkili olduğu, kullanıcının nörokimyasına göre değişebiliyor. Nörokimya ise genler, o anki mod, uyku düzeni, vücut ağırlığı ve diğer özelliklerden etkileniyor.

Zekayı geliştiren ilaç: Qualia

Güvenilir ve etkisi ispatlanmış bilişsel geliştiriciler sunmayı hedefleyen bazı yeni firmalar nootropik ilaçlar geliştirip satmaya başladı. Bunlardan bir tanesi de Qualia isimli ilaç. 42 farklı bileşen içeren bu takviye Neurohacker Collective firması tarafından geliştirildi.

Firmada biyofizik alanında Harvard’da doktora yapmış Jon Wilkins, sinir bilimi alanında doktora yapmış Sara Adães gibi önemli bilim insanlarının yer aldığı disiplinlerarası bir araştırma ekibi görev yapıyor.

beyin-gidahatti

İlaçta neler var?

Qualia’da bulunan bazı bileşenleri diğer ilaçlarda da görmek mümkün. Örneğin Noopept ve B Vitamini kompleksi, nootropiklerde sıkça bulunan maddeler. Yeşil çay özütü, L-Teanin, Taurin ve Ginkgo Biloba da birçok kişinin daha önce gördüğü maddeler.

İlaçta alışkın olmadığımız bazı maddeler de var. Bunlardan bir tanesi, kan beyin bariyerini geçerek beyindeki dopamin konsantrasyonunu arttıran L-Dopa maddesinin kaynağı olan Mucuna Pruriens. İlaçta çok sayıda buna benzer ilginç bileşen yer alıyor.

İlacı geliştiren firma bu akıllı ilacın, alındıktan 20 dakika sonra kullanıcıların bilişsel işlevlerini belirgin şekilde arttırdığını öne sürüyor.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.