Gıda Hattı

Bilgisayar oyunu oynamak, çocukların zekasını nasıl etkiliyor?

21 Mayıs 2022, 13:45
Paylaş
Bilgisayar oyunu oynamak, çocukların zekasını nasıl etkiliyor?

Araştırmacılar, daha fazla bilgisayar oyunu oynayan çocuklar ve yüksek zeka arasında bir bağlantı olduğunu belirledi.

Bilgisayar oyunu oynamanın, genç zihinler için kötü olduğuna işaret eden düşünce ile çelişen bu araştırmanın sonuçları, Scientific Reports dergisinde yayınlandı.

Çalışmada, bilgisayar oyunları (buna telefon, bilgisayar, tablet ve oyun konsollarındaki oyunlar dahil) ile ilişkilendirilen bilişsel kabiliyet farklılığı küçük çok fazla değil. Ayrıca oyunlar ve zeka arasındaki bir neden – sonuç ilişkisi değil.

Buna karşın, genetik ve sosyo ekonomik geçmiş gibi önemli etkenlerin de hesaba katıldığı araştırmadan elde edilen sonuçlar dikkat çekici.

Araştırmada, “Dijital medya, daha modern bir çocukluğu tanımlıyor. Ancak bilişsel etkileri net değil ve sıkça tartışılıyor. Genetik verilere sahip çalışmaların nedensellik temelli iddiaları netleştireceğini ve genellikle hesaba katılmayan genetik yatkınlığa dikkat çekeceğini düşünüyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Daha fazla oyun oynayanların zekası daha çok gelişti!

Araştırmalar, ABCD Çalışması’nda yer alan, tamamı 9-10 yaşında olan ve ABD’de yaşayan 9855 çocuğun ekrana bakarak geçirdiği süreleri inceledi. Çocukların ortalamada günde 2,5 saati televizyon izleyerek veya internette video izleyerek geçirdiği, günde 1 saat bilgisayar oyunu oynadığı ve yarım saat de internette sosyalleştiği belirlendi.

Araştırmacılar 2 yıl sonra 5000’den fazla çocuğun verisine ulaştı. Çalışma sürecince, normalde daha fazla bilgisayar oyunu oynayan çocuklardaki IQ artışının, ortalama artışın 2,5 puan üzerinde olduğu görüldü.

IQ puanı artışı, çocukların okuduğunu anlamak, görsel uzaysal işleme, hafızaya odaklanan bir görev, esnek düşünce ve öz kontrolde gösterdiği performansa göre belirlendi.

Çalışmada yalnızca ABD'deki çocukları inceledi. Ayrıca bilgisayar oyunu türleri arasında (mobil ve konsol oyunları) ayrım yapılmadı. Ancak yine de elde edilen sonuçlar oyun ve IQ arasında belirgin bir ilişki olduğunu göstermesi açısından önemli.

İsveç'teki Karolinska Enstitüsü'nden sinir bilimci Torkel Klingberg, "Elde ettiğimiz sonuçlar, ekrana bakarak geçirilen zamanının genellikle çocukların bilişsel yeteneklerini bozmadığı ve video oyunları oynamanın aslında zekayı artırmaya yardımcı olabileceği iddiasını destekliyor" diye konuştu.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.