AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Bilgi kirliliği, tüketiciye yanlış yaptırıyor

Bilgi kirliliği, tüketiciye yanlış yaptırıyor
11 Mayıs 2015, 14:36

Gıdalar konusunda ortaya çıkan bilgi kirliliği, Gıda Güvenliği Kongresi’ne de damga vurdu. Kongre Koordinatörü Petek Ataman, “En büyük sorunumuz bilgi kirliliği. Yanlış bilgiler aslında tüketiciyi daha büyük yanlışlara götürüyor. Bizim bunun önüne geçecek sistemleri kurmamız lazım.” dedi.

Gıda Güvenliği Derneği (GGD) tarafından, Uluslararası Gıda Koruma Birliği (IAFP) işbirliği ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı desteğiyle düzenlediği, paydaşları arasında ASÜD’ün de bulunduğu 5. Gıda Güvenliği Kongresi, 7-8 Mayıs 2015 tarihlerinde Harbiye Askeri Müze’de gerçekleşti.

Kongre çerçevesinde düzenlenen “Bilgi Kirliliği” adlı oturumda, internette ve medyada yer alan gıdada bilgi kirliliğine ilişkin konu başlıkları ele alındı. Oturumda konuşan 5.Gıda Güvenliği Kongresi Koordinatörü Petek Ataman, bilgi kirliliğinin insan sağlığını olumsuz etkilediğinin altını çizdi. Ataman, şöyle devam etti:

“Amacımız gıda güvenliğini sağlamak ve insan sağlığını korumak. Ama tek amacımız da bu değil. En büyük sorunumuz bilgi kirliliği, bir takım yalan yanlış haberler basında çok geniş yer buluyor. Bizim önemli bir mücadele alanımızda bu yanlış bilgilerle savaşmak oluyor. Bağımsız bir kurum tarafından bilgi kirliliğinin engellenmesini sağlamazsak, tüketiciye doğru bilginin ulaşmasını sağlamazsak tüketici kendini daha da güvensiz hissediyor. Bu birçok araştırmada ortaya çıkmış durumda.

Gıda vazgeçilmez bir şey. Tüketim alanında yayılan yanlış bilgiler, aslında tüketiciyi daha büyük yanlışlara götürüyor. Bizim bunun önüne geçecek sistemleri kurmamız lazım ve önümüzdeki süreçte bunun için çaba sarf etmemiz lazım.”

“Bilgi sahibi olmayan hüküm vermesin”

Türkiye’de gıda sektörü konusunda çok önemli bir algı yanlışlığı olduğuna değinen Tarım Gazetecileri, Yazarları ve Yayımcıları Derneği Başkanı İsmail Uğural da, “Gıda sektöründeki bilgi kirliliğini yıllardır konuşuyoruz, galiba konuşmaya devam da edeceğiz. Her şey kötüymüş gibi, özellikle gıda sektöründe her şey yanlış yapılıyormuş gibi bir algı var. Türkiye’de gıda sektörü, içinde bulunduğu bütün eksikliklere rağmen hızla büyüyor, genişliyor. Bu sektöre karşıda fazla haksızlık yapmayalım ama kayıt dışılık, kötü ve kalitesiz üretim varsa onlarla mücadeleyi her zaman yapmalıyız. Şu anda Avrupa Birliği’nin en büyük ekonomik sektörü gıda sanayi. Türkiye’de de gıda sanayi en önemli ekonomik sektör olma yolunda hızla yürüyor. Lütfen artık bu konuda uzman olmayan, bilgi sahibi olmayanların kişilerin susmasını, hüküm vermemesini bekliyor ve rica ediyoruz.” dedi.

Gıda kirliliğinin önlenebilmesi konusunda medyaya çok iş düştüğünü belirten Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Ersin Taranoğlu, Türkiye’de gıda sektörünün, Avrupa Birliği standartlarında ve dünyayla rekabet edebilecek seviyede olduğunu söyledi.

“Gıda güvenliği için devlet katkısı şart”

Ankara Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Halkman ise “Bilgi kirliliği konusunda çok ciddi sorunlarımız var. Devletin katkısı olmadan bu konuda çok fazla ilerleme beklenmiyor. Sağlık Bakanlığımızın bu konuda çok güzel bir başlangıcı oldu ve çok hızlı bir şekilde arkasının gelmesi gerekiyor. Bu işi yalnızca devlet çözebilir. Tüketici yanlış bilgilendiriliyor ve bunun sonucunda tüketicinin sağlığı bozuluyor.” dedi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.