Gıda Hattı

Biden, "ABD'nin Covid-19 aşı deposu olacağı" sözünü tutuyor!

23 Eylül 2021, 08:52
Paylaş
Biden, "ABD'nin Covid-19 aşı deposu olacağı" sözünü tutuyor!

ABD’nin düşük ve orta gelirli ülkelere bağışlamak üzere 500 milyon doz Pfizer Covid-19 aşısı satın aldığını duyuran ABD Başkanı Joe Biden, böylece ülkesinin Covid-19 aşı deposu olacağı sözünü tuttuğunu söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden'dan düşük ve düşük-orta gelirli ülkelere aşı desteği geldi.

Covid-19 zirvesinde konuştu

Beyaz Saray’daki Covid-19 zirvesinde konuşan Biden, ABD'nin "Covid-19 aşı deposu" olacağı sözünü tuttuğunu belirterek, "Salgını burada yenmek için her yerde yenmemiz gerektiğini de biliyoruz. 2. Dünya Savaşı sırasında demokrasinin deposu olduğumuz gibi ABD'nin Covid-19 aşılarının da deposu olacağına dair söz verdim ve tutuyorum" ifadelerini kullandı.

Konuşmasında, duyurulan 500 milyon dozun üzerine ABD'nin dünya genelinde düşük ve düşük-orta gelirli ülkelere bağışlamak için ek 500 milyon doz Pfizer Covid-19 aşısı da satın aldığını belirten Başkan Biden, aşı dozlarının ise gelecek yıl sevk edileceğini duyurdu. Biden, "Bu krizi yarım tedbirlerle ya da yolun ortası hırslarıyla çözmeyeceğiz. Büyümemiz gerekiyor ve hükümetler, özel sektör, sivil toplum, liderler, hayırseverler olarak üzerimize düşeni yapmalıyız. Bu, her şeyi kapsayan bir krizdir" dedi.

Salgın için 2022'de yeni bir zirve önerdi

Yılbaşından bu yana ABD'de uygulanan aşıların sayısını da açıklayan Biden, "20 Ocak'ta göreve başladığımda tam olarak aşılanmış 2 milyon ABD'liden, bugün 182 milyon ABD'liye ulaştığımız için gurur duyuyorum. Fakat buradaki salgını yenmek için, onu her yerde yenmemiz gerektiğini de biliyoruz" ifadelerini kullandı.

Küresel olarak aşılamaları genişletmek için ABD ile AB arasında bir Covid-19 aşı ortaklığının başlatıldığını bildiren Biden, aşı dozlarının yönetimini ve dünya çapında teslimatını desteklemek adına 370 milyon dolar taahhüt etti. Bunlara ek olarak ABD'nin, "Covid-19 ölümlerini ve toplu oksijen desteği yoluyla bulaştırmayı azaltmak, Covid-19 testlerini çoğaltmak ve sağlık sistemlerini güçlendirmek" için yaklaşık 1,4 milyar dolar sağladığının altını çizen Biden, 2022'nin ilk çeyreğinde ise 2. bir zirve önerdi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.