Gıda Hattı

Biber yağı nedir? Evde biber yağı nasıl yapılır?

25 Eylül 2021, 11:11
Paylaş
Biber yağı nedir? Evde biber yağı nasıl yapılır?

Her mutfakta farklı tatlar ve farklı baharatlar kullanılır. Biber yağı da özellikle Hindistan mutfağının vazgeçilmezi. Biraz acı seviyorsanız bu sosu sıklıkla yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Üstelik sağlığa bir dizi faydasının olduğunu söylemek de mümkün!

Biber yağı evlerde kolaylıkla hazırlanabilecek ve farklı tatlarla birlikte harmanlanabilecek bir çeşni. Biber yağı kurutulmuş biber, baharatlar ve sıvı yağ kullanılarak hazırlanır. Üstelik sağlığa da bir dizi faydası var!

  • Metabolizma hızını arttırdığı bilinmekte.
  • Sindirimi kolaylaştırmakta.
  • Kilo kaybına yardımcı olabilmekte.
  • Güçlü bir antioksidan.
  • Bağışıklık sistemini de kuvvetlendirmekte.
  • Ayrıca ağrıyı gidermeye de yardımcı olmakta.

Evde biber yağı nasıl yapılır?

Ünlü Hindistan asıllı şef Saransh Goila tarafından verilen bu tarifle evde kolaylıkla biber yağı yapabilirsiniz.  Eğer bulabiliyorsanız kaşmir biberi yoksa kapya biber, kırmızı biber, kızarmış soğan ve kızarmış sarımsak, tuz, şeker, anason, soya sosu ve yarım fincan yağ biber yağı yapmanız için yeterli olmakta.

Kızgın tavaya biberleri atarak iyice kavurmanız gerekir. Sarımsağı ve soğanı da ayrı bir tavada kızartmalısınız. Daha sonra biberleri, sarımsağı, soğanı ve tuzu mikser ile iyice karıştırmalısınız.

Ardından üzerine anason ve soya sosunu eklemeniz gerekir. Daha sonra üzerine ise kızgın sıvı yağı döküp kabın kapağını kapatarak bir süre beklemelisiniz. İşte sosunuz hazır!

Bu sosu özellikle kırmızı et yemekleriyle, deniz ürünleriyle tüketebilirsiniz. Ayrıca makarna ve erişte için de güzel bir sos tercihi. Salatalarda ya da kızarmış ekmeğe sürülerek de tüketilebilirsiniz.

Yaklaşık on dakikada hazırlanabilen biber yağı karanlık ve serin bir yerde günlerce muhafaza edilebilmekte. Kullandığınız biberlerin acılığı sosun da acılığını etkiler. Eğer çok acı sevmiyorsanız acı biber kullanmadan da bu tarifi yapabilirsiniz.

Doğu mutfaklarında kullanılan bu sos sevilerek tüketilmekte. Hem kolay yapılması hem de lezzetiyle özellikle Hindistan’da hemen hemen tüm mutfaklarda yer alır.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.