Gıda Hattı

Beynimiz neden bu kadar fazla enerji tüketiyor? Bilim insanları yanıtı buldu…

12 Aralık 2021, 11:00
Paylaş
Beynimiz neden bu kadar fazla enerji tüketiyor? Bilim insanları yanıtı buldu…

İnsan beyni vücudun geri kalanından 10 kat fazla enerji tüketir. Dinlenirken dahi vücudun aldığı enerjinin ortalama %20’sini kullanır. Peki beyin, dinlenirken dahi neden bu kadar fazla enerji tüketiyor?

Beyin ölümü gerçekleşmiş koma hastalarında bile beyinde normalden yalnızca 2-3 kat daha az enerji kullanılır.

İnsan sinir bilimcileri yıllardır büyük oranda hareketsiz olan bir organın neden bu kadar enerjiye ihtiyaç duyduğu sorusuna yanıt arıyor.

Science Advances dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma, sorunun cevabının nöronlarımızda gizli olduğunu gösterdi.

Bir beyin hücresi, diğer nörona bir sinyal iletirken, bunu bir sinaps (iki nöron arasındaki bir boşluk) yoluyla yapar. Sinyal iletimi sırasındaki kimyasal işlemlerin ciddi miktarda enerji gerektirdiği biliniyor. Yani aktif, çalışan bir beynin çok fazla enerji tüketmesi beklenen ve bilinen bir durum.

Peki bu sinyal iletimi aktif değilken, yani beyin az çalışırken neden yine enerji kullanmaya devam ediyor?

Araştırmacılar bunu bulmak için sinir terminalleri üzerinde bazı deneyler tasarladı, sinapsların aktifken ve aktif değilken olan metabolik durumunu kıyasladı.

Ekip, sinir uçları aktif değilken dahi, sinaptik kese denilen yapıların yüksek metabolik enerji talebi olduğunu belirledi.

Protonları bu keselerden dışarı atan ve sinir taşıyıcılarını çeken pompanın, dinlenme durumuna hiç gelmediği, çalışmak için de sürekli bir enerji akışına ihtiyaç duyduğu görüldü. Deneylerde, bu pompanın, dinlenme durumundaki sinapsların metabolik tüketiminin yarısından sorumlu olduğu belirlendi.

Araştırmacılara göre bunun sebebi, pompanın ‘sızıntılı’ çalışma biçimi. Sinaptik keseler, sinir taşıyıcı maddeleriyle dolu ve sinir inaktif durumdayken dahi pompaları yoluyla sürekli proton uzaklaştırıyor. Bu da önemli bir enerji tüketimine yol açıyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.