Gıda Hattı

Beynimiz kendi ağrı kesicisini üretiyor

21 Aralık 2021, 12:33
Paylaş
Beynimiz kendi ağrı kesicisini üretiyor

Endorfin, ağrıyı engellemek için vücut tarafından üretilen vücudun kendi endojen morfinidir. Endorfin kelimesi iki kelimeden oluşur: endojen vücuttan gelen anlamına geliyor. Morfin ise afyonlu bir ağrı kesici.

Endorfinler, beyin ve omurilik tarafından üretilen nörotransmiter maddeler. Beyindeki ağrı reseptörlerine bağlanmaları ve onları bloke etmeleri, böylece ağrı mesajlarını uyuşturmaları veya azaltmaları bakımından morfin ya da kodein gibi opioid ilaçlara benzerler.

Endorfinler, stresin yanı sıra ağrıya da bir yanıt olarak salınıyor. Bu nedenle ağrı kesici etkilerinin beraberinde kaygı ve depresyonu hafifletmeye yardımcı oldukları biliniyor. Stres seviyelerini düşürmek ve bağışıklık sistemini desteklemek için çalışıyorlar.

Endorfinlerin Etki Mekanizması

Egzersiz yapmaya başladığınızda beyniniz bunu bir stres anı olarak algılar. Kalp basıncınız arttıkça, beyin ya düşmanla savaştığınızı ya da ondan kaçtığınızı düşünür.

Kendinizi ve beyninizi stresten korumak için vücudunuz endorfin salgılıyor. Morfine benzer şekilde, endorfinler analjezik (ağrı kesici) ve yatıştırıcı olarak hareket ediyor. Sinirlerimizin bir ağrı uyaranı tarafından tetiklenme miktarını azaltıyor. İşte bu nedenle ağrı algımızı azaltıyor.

Sosyal kahkaha, beyindeki endojen opioid salınımını tetikliyor. Başkalarıyla uzun kahkahalar atmak, sosyal bağları geliştirmemize ve güçlendirmemize yardımcı oluyor. Artan opioid salınımının anksiyolitik etkilerinden dolayı sosyal gülmenin ruh hali ve sakinlik üzerinde olumlu etkisi olduğu bilinmekte.

Başkalarıyla bir şeyler paylaşmak da bireyleri mutlu eder. Bireysel nezaket eylemlerinin endorfinleri, oksitosini (bağ ile ilişkili hormon) serbest bıraktığı ve sinirsel bağlantılar oluşturduğu gösterilmiştir.

Son olarak yemek yemek beyinde opioid salınımına yol açıyor. Tokluk ve zevk duyguları opioid salınımına bağlı olabiliyor. Opioid seline yol açan, mutlaka yiyecek türü değil, yemek yeme zevki olduğu biliniyor. Ancak opoid salınımı yiyeceğin besin yoğunluğuyla bağlantılı olabiliyor. Endofin artışlarıyla bağlantılı bazı yiyecekler bulunmakta.

  • Bitter çikolata
  • Acı biber

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.