AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Beyin ve zihin sağlığı takviyelerini satın alırken tekrar düşünün!

Beyin ve zihin sağlığı takviyelerini satın alırken tekrar düşünün!
20 Eylül 2019, 14:35

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, 50 yaşın üzerindeki yetişkinlerin yaklaşık %25'inin, daha güçlü bir hafıza ve daha iyi odaklanma vaadiyle beyin sağlığını iyileştirmek için bir destek aldığını ortaya koydu.

Hiçbirinin işe yaradığına dair sağlam bir kanıt yok!

Harvard Alzheimer Araştırma ve Tedavi Merkezi'nde tıbbi direktör olan Dr. Gad Marshall, “Tüm reçetesiz ek ürünlerle ilgili asıl mesele düzenleme eksikliğidir” diyor. “FDA ürün testini veya bileşen doğruluğunu denetlemiyor - sadece belirli hastalıkların tedavisi ile ilgili sağlık iddiaları yapan takviyeleri gözetiyorlar. Bu yolla, üreticilerin ürünlerinin etkili ve hatta güvenli olduğu iddiasını desteklemesi gerekmiyor.

İçerikler besinlerin bir kombinasyonu!

Birçok beyin takviyesi, omega-3 yağ asitlerine (balık yağında bulunanlar gibi), E vitamini, çeşitli B vitaminleri veya çeşitli kombinasyonlara odaklanır. Neden bu besinler peki? Doktorlara göre, belirli diyetlerin (Akdeniz diyeti gibi) bilişsel işlevlerin geliştirilmesine yardımcı olabileceğine dair güçlü kanıtlar var.

Bu diyetler, bu vitamin ve minerallerden zengin olan yiyecekler içeriyor. Ancak, net olmayan şey, bu diyetlerde faydalı olan besinlerin kombinasyonunun yararlı olup olmadığı mı, yoksa belirli miktarların mı ya da başka faktörlerin mi olduğu. Araştırmacılar bu soruları bireysel takviye maddelerinin bilişsel sağlığı nasıl etkilediğini test ederek cevaplamaya çalıştılar. Yapılan çalışmalarda şimdiye kadar, birkaç nadir istisna dışında, yardımcı olduklarına dair kanıt bulamadılar.

Yine de tüm bunlar bu takviyelerin tam olarak işe yaramayacağı anlamına gelmiyor. Ancak işe yaradıklarına dair bulunan kanıtlar çok yetersiz.

Beyin ve zihin sağlığı takviyelerini satın alırken tekrar düşünün!
Beyin ve zihin sağlığı takviyelerini satın alırken tekrar düşünün!

 

Şu ana kadar bilimin ne bulduğunun ve ne anlama geldiğinin bir özeti

Omega-3 yağ asitleri (balık yağı)

Üç tür omega-3 vardır: çoğunlukla somon ve uskumru gibi yağlı balıklarda bulunan eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosahekssaenoik asit (DHA). Yeşil yapraklı sebzelerde (brüksel lahanası, ıspanak gibi) bulunan alfa-linolenik asit (ALA).

Vücudumuz ALA'yı EPA veya DHA'ya depolayabiliyor. Ancak yalnızca küçük miktarlarda, bu nedenle yüksek miktarlarda EPA ve DHA almanın en iyi yolu daha fazla balık yemek. Omega-3'ler beyinde hücre zarlarının oluşmasına yardımcı olur ve ayrıca beyin hücrelerini koruyabilecek antienflamatuar ve antioksidan etkileri olabilir.

Çalışmalar balık tüketiminin yüksek olması ile sağlıklı zihinsel aktivite arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ancak, omega-3 takviyelerinin aynı etkiyi göstermediği gözlendi. Dokorlara göre bu durumda takviye gıdalar almaktansa balık tüketmek çok daha faydalı.

E vitamini

E vitamini bir antioksidandır ve oksidatif stresi azaltarak beyin sağlığına yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Herhangi bir faydası olduğu tespit edilen tek bulgu budur. Nutrients dergisindeki 2014 yılına ait bir araştırma, E vitamini ile kalp hastalığı, felç ve Alzheimer hastalığı gibi çeşitli sağlık sorunları hakkındaki mevcut bilgileri gözden geçirdi. Araştırmacılar, yüksek dozda E vitamininin hafif ila orta şiddette Alzheimer demansına sahip kişilere günlük yaşam fonksiyonlarını kısa bir süre boyunca sürdürmeye yardımcı olabileceğini buldular. Bununla birlikte, E vitamini herhangi bir hastalığı önlemez veya diğer semptomları azaltmaz. Ayrıca yüksek dozlar hemorajik inme riskini arttırır.

B vitaminleri

Üç B vitamini genellikle beyin sağlığıyla bağlantılıdır: B6, B9 (folat) ve B12. Yüksek seviyeleri demans ve Alzheimer hastalığı riski ile ilişkili olan homosisteinlerin bozulmasına yardımcı olabilirler. B vitaminleri ayrıca yeni beyin hücreleri geliştirmek için gereken enerjiyi üretmeye yardımcı olur.

Bununla birlikte, çoğu insan günlük beslenme düzeni ile yeterli B vitamini alır. B vitamini eksikliğiniz varsa veya diyetinizle yeteri kadar B vitamini almakta güçlük çekiyorsanız, ek B vitaminlerine ihtiyacınız olabilir. Ancak bu takviyelerin beyin sağlığı için net bir faydası olmayabilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.