Gıda Hattı

Beyin kanseri aşısının ilk insan testleri tamamlandı!

28 Mart 2021, 15:09
Paylaş
Beyin kanseri aşısının ilk insan testleri tamamlandı!

Bilim insanları, vücudun beyin kanseri ile savaşmasına yardım etmek amacıyla geliştirilen özel bir aşıyı ilk kez insanlarda test etti.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar, en saygın bilimsel dergiler arasında yer alan Nature’da yayınlandı.

Alman Kanser Araştırma Merkezi’nden (DFKZ) bir grup araştırmacı, beyin tümörleri için bir bağışıklık tepkisini tetikleyen bir aşının ön versiyonunu üretmeyi başardı.

Tedavi edilemeyen bazı beyin tümörler tüm beyinde yayılabiliyor ve bu nedenle ortadan kaldırması neredeyse imkansız hale geliyor. Bu tümörler genelde kemoterapi ve radyoterapiye de etkin bir şekilde yanıt vermiyor.

Ancak bu tümörlerin de zayıf bir noktası var. Benzersiz bir gen mutasyonu. DNA’daki bir hata, IDH1 enzimindeki özel bir proteinin, neo-epitop olarak bilinen bir protein yapısına değişmesine neden olur. Bağışıklık sistemi de bu proteini yabancı olarak tanımlayabiliyor ve sağlıklı dokuda bu oluşmuyor.

Yaptıkları çalışmayı özetleyen araştırmacılar, “Hastaların bağışıklık sistemini desteklemeyi ve tümöre spesifik neo-epitopu fark etmesini sağlamayı düşündük” dedi.

| Kişiye özel kanser aşısı klinik testlerden başarıyla geçti! |

MS Hastalığı nedir? MS Hastalığı belirtileri nedir, nasıl tedavi edilir?

Aşı insanlar üzerinde etkili oldu!

Ekip daha önce farelerde yürüttüğü çalışmayı bu kez insan klinik denemelerinin faz 1 çalışması olarak tasarladı. Çalışmada Almanya’daki 33 hasta yer aldı.

Aşılanan hastalarda hiçbir yan etki kaydedilmedi. Hastaların %93’ünde aşılar sayesinde bir tepki oluştu, tamamen aşılanan hastaların %84’ü ise tedavi sonrasında 3 yıl hayatta kaldı.

Elde ettikleri sonuçlara temkinli yaklaşan araştırmacılar, “Kontrol grubu olmaksızın, bu erken aşama çalışmadan aşının etkinliğine ilişkin kesin sonuçlara varmamız mümkün değil. Aşının güvenli olması ve bağışıklık sağlayıcılığının ikan edici olması nedeniyle, ileri faz çalışmalara devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.