Gıda Hattı

Beyazlayan saç, tekrar rengini kazanabilir mi?

21 Kasım 2021, 13:00
Paylaş
Beyazlayan saç, tekrar rengini kazanabilir mi?

Saçların beyazlanması, çoğu insan için önemli bir dönüm noktasıdır. Peki saç beyazlamasının geri dönüşü yok mu? Araştırmalar ne diyor?

Kimi zaman genç yaşlarda, çoğu zaman da yetişkinlikte saçlar beyazlamaya başlar. Saçların beyazlaması genelde geri dönüşü olmayan bir süreç olarak görülür. İnsan psikolojini de yakından etkiler.

Peki saç beyazlamasının geri dönüşü yok mu?

Gelin bilim ne diyor bakalım.

Geçtiğimiz yıl, eLife dergisinde yayınlanan bir çalışma, saçların beyazlamasının kalıcı olmayabileceğini, stres seviyesi düştüğünde saçın orijinal rengine dönebileceğini gösterdi.

Araştırma için 14 farklı etnik kökenden insanın, uçları beyaz, kökleri beyaz/gri olan saç örnekleri incelendi. Saçların beyazlama sürecinde olması sebebiyle bu örnekler seçildi.

Şaşırtıcı bir şekilde, bazı saç tellerinin köküne doğru beyazlığın azaldığı, beyazlayan saçların orijinal rengine dönmeyi başardığı belirledi.

Alınan saç örneklerine proteomik analiz yapılarak, beyazlamış ve renkli saç tellerinin birbirinden farklı protein profilleri belirlendi. Sonuçlar, beyazlayan saçlarda, normalde enerji metabolizmasında bulunan mitokondriyel proteinlerin arttığını gösterdi.

Stres ve saçların beyazlaması arasındaki ilişki ne?

Şaşırtıcı bir şekilde bu proteinlerin çoğunun stres sebebiyle arttığı biliniyor. Aynı zamanda DNA bozulması gibi yaşlanmayla ilişkili çeşitli diğer unsurlarla ilişkili. Ancak en önemlisi, bu etkilerin çoğunun egzersiz yapmak veya daha sağlıklı beslenmek gibi yaşam tarzı değişimleri ile geri döndürülebilir olması.

Stres seviyelerinin, beyazlayan saçların tekrar renk kazanmasında etkili olabileceğini düşünen araştırmacılar, son 1 yılda yaşadıkları en fazla ve en düşük stresli dönemleri katılımcılara sordu. Saçların ayda 1 santimetre uzamasından yola çıkan araştırmacılar, saçları belirli olaylarla ilişkilendirmesi başardı.

Sonuçlar, beyazlayan saçların tekrar renk almasının özellikle düşük stres dönemleriyle ilişkili olduğunu gösterdi.

En ilginç örneklerden biri, 30 yaşındaki bir kadına aitti. Saçında 2 santimetrelik bir beyaz bölüm bulunan, bu bölümden saç köküne kadarki saçı renkli olan kadının, 2 aylık bir süreyi oldukça stresli şekilde geçirdiği öğrenildi. Bu da araştırmacıların yüksek stres ile saç beyazlaması arasında var olduğunu düşündüğü ilişkiyi doğrular nitelikte.

Burada araştırmacıların yalnızca bazı saç tellerini incelediği unutulmamalı. Tamamen saçları beyazlayan kişilerin birkaç hafta stresini azaltarak saçlarının orijinal rengine dönmesi gerçekçi bir beklenti olmaz.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.