Gıda Hattı

Beyaz Et Sektörü Krizde, Fiyatlar Dipte

3 Ocak 2008, 17:35
Paylaş

Yükselen maliyetler nedeniyle çıkmaza giren tavukçuluk sektörü zor günler yaşıyor. Piliç eti üreticileri satış yapabilmek için kilosu 2.70 YTL’ye mal olduğunu belirttikleri pilicin fiyatını 1.90 YTL’de tutma kararı aldılar

Adana’da faaliyet gösteren Şahin Piliç Üretim Müdürü Rüstem Çetin , sektörde tam bir kriz yaşandığını ancak, çıkış yolu bulamadıklarını, fiyat düşürmelerine rağmen stoklarını eritmekte güçlük çektiklerini bildirdi. Çetin , sektörün önceki yıl kuş gribi nedeniyle girdiği krizi atlattıktan sonra bir ara toparlandığını ancak, kuraklığın neden olduğu girdi maliyetlerinin artışıyla yeni bir krize sürüklendiklerini belirterek, “Başta yem fiyatları olmak üzere yükselen maliyetler nedeniyle çıkmaza giren tavukçuluk sektörü tarihinin en zor günlerini yaşıyor” dedi.

Beyaz et sektörünün girdi maliyetinin yüzde 80’ini oluşturan yem fiyatlarının geçen yıla göre iki katı artış gösterdiğini belirten Çetin , geçen yıl tonu 300 dolar olan soyayı, bu yıl 600 dolara, 32 YKr olan mısırın kilosunu 50 YKr’ye temin ettiklerini ifade etti. Çetin, tüm bu olumsuzlukların yanı sıra son olarak Kurban Bayramı nedeniyle beyaz ete azalan talebin, krizin boyutlarını büyüttüğünü bildirdi. Sıkıntıları aşabilmek ve daha önce yaşanan acımasız rekabeti son buldurmak için, üreticiler olarak fiyat birliği konusunda anlaşma yoluna da gittiklerini belirten Çetin , “Şu anda hangi markada olursa olsun piliç eti fiyatları aynı düzeyde. Tüm piliç etinin maliyeti 2.70 YTL olmasına rağmen, bugün tüm pilici toptan 1.90 YTL’den satıyoruz. Oysa, geçtiğimiz kasım ayında tüm pilici 3 YTL ’den satıyorduk” dedi.

Çetin , sektörün özelliğinden dolayı kriz dönemlerinde şalteri indirip, üretimi durdurma, kesime gelen tavukları bekletme şanslarının olmadığını vurgulayarak, “Depolama maliyetinden kurtulmak için pilici bir şekilde tüketici ile buluşturmalıyız. Bu nedenle fiyatlar taban yaptı. Zararı göze almadığımızda ürettiğimiz piliç etleri çöpe gidecek, daha büyük zararla karşılaşacağız. Çünkü, enerji fiyatlarının yüksekliği nedeniyle soğuk hava deposu gereksinimi olan pilici bekletmenin maliyeti de yükseliyor.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.