Gıda Hattı

Beyaz Et Sektörü AB'ye İhracatın Başlamamasını Siyasi Buluyor

17 Ocak 2008, 16:23
Paylaş

Beyaz et üreticileri, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'ye uyguladığı ithalat yasağını kaldırmamasını siyasi tavır olarak değerlendiriyor. AB Gıda ve Veterinerlik Ofisi'nin onayına rağmen denetimden geçen Türk firmalarının isimlerinin bugüne kadar AB Resmî Gazetesi'nde yayımlanmaması maksatlı bulunuyor.

Beyaz et üreticileri, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'ye uyguladığı ithalat yasağını kaldırmamasını siyasi tavır olarak değerlendiriyor. AB Gıda ve Veterinerlik Ofisi'nin onayına rağmen denetimden geçen Türk firmalarının isimlerinin bugüne kadar AB Resmî Gazetesi'nde yayımlanmaması maksatlı bulunuyor. Yasağın kalkmamasının arkasında, Türkiye'nin taahhüt ettiği kırmızı et ithalatını deli dana hastalığı sebebiyle durdurmasının yattığı ifade ediliyor. Ege Canlı Hayvan Su Ürünleri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sinan Kızıltan, Türkiye'de ihracatı en hızlı artan sektörlerin başında canlı hayvan ve su ürünlerinin geldiğini, AB pazarının beyaz et sektörüne açılması durumunda ihracatta ciddi sıçramanın yaşayacağını söylüyor.

AB Gıda ve Veterinerlik Ofisi, Türkiye'nin kanatlı hayvan sektörünü 2000 yılından beri denetliyor. 2003 yılında denetimden geçen firmaların isimleri Eylül 2005 yılında AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanması gerekiyordu. Kuş gribi bahane edilerek ertelendi. 15-26 Nisan 2007 tarihinde yeniden denetime gelen AB heyeti, bu defa yedi firmaya "Uygundur" onayı verdi. Bu kararın da hâlâ yürürlüğe konulmaması siyasi tavır olarak görülüyor. Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği (BESDBİR) Genel Sekreteri Yüce Canoler, çeşitli bahanelerle ertelenen kararın arkasında Türkiye'nin AB ülkelerinden kırmızı et ve canlı hayvan ithalatını yasaklanmasının yattığını belirtiyor.

Canolar'ın verdiği bilgiye göre Türkiye 1996 yılında AB'den canlı hayvanla birlikte 19 bin ton kırmızı et ithal edeceği taahhüdünde bulundu. Deli dana vakasının çıkmasıyla ithalatı durduruldu. Yeniden başlaması için de ari sertifikası (temizlik sertifikası) şart koşuldu. Bu sertifika için hastalığın üç yıl görünmemesi gerekiyor. Birlik sertifikayı veremediği için Türkiye de taahhüt ettiği ithalatı yapmıyor. Canolar, "Birlik yetkilileri, kırmızı et ithalat iznini vermezseniz beyaz et için izin beklemeyin diyor." açıklamasında bulundu.

Ege Canlı Hayvan Su Ürünleri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Kızıltan ise AB'nin yasaklı tavrına rağmen beyaz et sektörünün hızlı büyüdüğünü söyledi. 2006 yılında 464 milyon dolar olan Türkiye'nin canlı hayvan su ürünleri ve mamulleri ihracatının 2007 yılında ise 592 milyon dolara ulaştığını belirten Kızıltan, bu ihracatta Ege Bölgesi'nin payının geçen yıla göre yüzde 50 artarak 273 milyon dolar olduğunu anlattı. Bölgenin 2008 yılında 350 milyon dolar, 2014 yılında ise 1 milyar dolarlık hedefi bulunduğunu ifade eden Kızıltan, ihracat artışında en büyük payın kültür balıkçılığına ait olduğunu belirtti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.