Gıda Hattı

Beyaz et krizinde son dakika!

25 Mayıs 2018, 08:10
Paylaş
Beyaz et krizinde son dakika!

Tavuk üreticilerinin entegre tavukçuluk firmaları ile maliyet odaklı anlaşmazlık üzerine başlattıkları eyleme öncülük eden Sakarya'da Vali İrfan Balkanlıoğlu'nun arabuluculuğuyla bir araya gelen taraflar anlaşmaya vardı. Kümes sahibi tavuk üreticileri, 16 günlük aranın ardından yeniden üretime başlama kararı aldı.

Türkiye’nin beyaz et ihtiyacının yüzde 75’inin karşılandığı Sakarya, Düzce, Bolu, Kocaeli ve Bilecik’teki tavuk üreticileri, entegre tavuk firmalarının Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Ekim 2017’de çıkardığı yönetmelik doğrultusunda sözleşme imzalamamalarını gerekçe göstererek yaklaşık 20 gün önce üretimi durdurma eylemi başlattı. Kararla birlikte tavuk üretimi yüzde 80 azalırken, tesislerde ortalama 20 gün yetecek tavuk kaldığı bildirilmişti.

Sakarya’daki toplantıdan anlaşma çıktı

Sakarya’da tavuk entegre firmalarıyla maliyetler konusunda anlaşmaya varamayan tavuk üreticileri arasında yaşanan krizde devreye giren Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, kanatlı hayvan üreticileri ile sektör temsilcilerini bir araya getirdi. Valilikte düzenlenen toplantıda tarafların anlaşmaya varmasıyla, yeniden üretime başlama kararı alındı. Diğer tavuk entegre firmalarıyla da anlaşmaya yakın olunduğu bildirildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Kanatlı Hayvan Yetiştiricileri Birliği yöneticileri ve Şenpiliç yetkililerinin katıldığı toplantıda, beyaz et üreticileri ile büyük entegre firmaları arasında ihtilaflara konu olan sorunlara çözüm olabileceği mülahazasıyla, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yönetmenlik yayınlandığını ve üreticilerin gönüllü katılımıyla birlik oluşturulabileceğini kaydeden Balkanlıoğlu, şunları söyledi:

“İlimizde de sözleşmeli çiftçilik üretici sistemiyle çalışan bir düzen var. Bu entegre tesislerimiz civcivi ve yemi, düzenleri uygun olan üreticilere verip, belirli bir üretim ve yetişme sürecinden sonra da tartarak alıyorlar. Bazen firmalarımız maliyetinin üzerinde bir ödemeyle bu üreticilerimizin ayakta kalmasını da sağlıyor. Sektörde dönem dönem sorunlar yaşanabiliyor. Firmalarımız işi yaparken, her üreticiyle ayrı ayrı sözleşme imzalayıp, zaman içerisinde gözden geçirilebilir şartlarla, sektördekiler de birbirini yaşatıyor. Yani üreticiler ve büyük firmalar aynı yolda birbirlerine destek olmaları gerekiyor.

Bugün yaptığımız toplantıda, oluşabilecek ihtilaflar ve sektörün sorunlarıyla ilgili hem üreticiler birliği hem de Şenpiliç firması yetkilileri, istişarelerini sürdürme konusunda mutabakata vardılar. İnşallah iki tarafın da karşılıklı anlayış içerisinde bu sistemi devam ettirmelerinden yanayız.”

“Sektörün ve ülkenin zarar görmesini istemiyoruz”

Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Koç da, sektörün ve ülkenin zarar görmesini istemediklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Marmara Bölgesi'nde bundan 16 gün önce başlayan kümeslere hayvan koymama eylemimizde, bugünden itibaren Sayın Valimizin de araya girmesiyle ön uzlaşı oldu. Bundan sonraki süreçte birkaç madde ile ilgili önümüzdeki günlerde sonuç alınacak. Bugünden itibaren ‘üreticimiz hayvan koymaya başlayacak’ diye karar alınmıştır.

Sakarya bölgesi öncülüğünde başlayan ve 5 ili kapsayan görüşmelerde, başlangıcında bölgenin yüzde 50'si eyleme katılmıştı. Bu her geçen gün artıyordu, 16 gündür üreticilerimiz hayvan koymuyor. Hedefimiz, hakkımızı almaktı. Sayın Valimizin de bugün araya girmesiyle yönetmeliğe uygun yeni sözleşmeler üzerinde mutabık kalındı. 2-3 madde üzerinde belli eksiklikler kaldı, onları da önümüzdeki günlerde karşılıklı görüşerek aşacağız. Sektör ve ülke zarar görmesin diye bugün itibarıyla üretim için üreticilerimize bilgi aktarılmıştır. Onlar bir fiyat verdi, biz bir fiyat verdik, orta noktada buluşacağız diye düşünüyorum. Çünkü bu işin gerçekten kaygısını, sıkıntısını gece gündüz çeken biziz.”

kanatli-ciftlik-gidahatti“Kanun dışı eylem yapmadık”

Kararı alan ilk birlik olan Sakarya Kanatlı Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı İrfan Demiray da, ileriki süreçte mutlu olacaklarını belirterek, “Bu süreçte bize destek veren arkadaşlarıma ve emekçi kardeşlerime bu davanın arkasında durdukları için teşekkür ediyoruz. Bundan sonraki süreçte dostluk çerçevesinde üretimi yapacak olduğumuzu buradan ilan ediyoruz. Civciv almadık, tamamen kanun çerçevesinde mücadelemizi yaptık. Kanun dışı hiçbir eylemde bulunmadık. İllaki taleplerimiz yüksektir ama bugün itibarıyla da bu üretimi yapmaya devam edeceğiz. Mutlu olacağız inşallah” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.