Gıda Hattı

Beyaz et krizi kapıda! Tesislerde 20 günlük stok kaldı...

25 Mayıs 2018, 00:39
Paylaş
Beyaz et krizi kapıda! Tesislerde 20 günlük stok kaldı...

Beyaz et üreticilerinin Tarım Bakanlığı tarafından Eylül 2017'de çıkarılan yönetmeliği kabul etmemesi, ciddi bir krize yol açtı. Anlaşmazlık sonrası tavuk üretimi %80 düştü. Tesislerde 20 gün yetecek tavuğun kaldığı ve fiyatların stoklar azaldıkça katlanacağı söylentisi tüketicilerde büyük endişeye neden oldu...

Habertürk'ten Ramiz Kaan Oktar'ın haberine göre, Türkiye’nin beyaz et ihtiyacının 4’te 3’ünün karşılandığı Sakarya, Düzce, Bolu, Kocaeli ve Bilecik’teki üreticiler; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 27 Ekim 2017’de çıkardığı yönetmeliği kabul etmedi ve üretim yapmama kararı aldı. 10 gün önce atılan bu adım akabinde tavuk üretiminde %80’lik bir düşüş yaşadı.

Entegre üretim yapan tesislerde ortalama 20 günlük tavuk kaldığı ve 20 günün sonrasında da beyaz et fiyatının iki katına çıkabileceği belirtiliyor...

Anlaşmazlığın nedeni ne?

Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Merkez Birliği (TÜKEBİR) Başkanı Abdullah Koç, “Türkiye’de toplamda 14 bin üretici var. 35 yıldır olan sektörde ilk defa bir yönetmelik çıktı, bizler de buna uygun olarak çalışmak istiyoruz ancak entegre tesisleri bunu uygulamak istemiyorlar” dedi.

Sakarya Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı İrfan Demiray da üretimin devam ettiğini ancak yüzde 80 oranında durduğunu vurgulayarak “Yaklaşık 20 gün sonra fiyatlar artmaya başlayacaktır” dedi.

beyaz-et-gidahatti

Krize yol açan beyaz et yönetmeliğinde neler var?

Yönetmelikte öne çıkan bazı maddeler şöyle:

  • Ürünün mülkiyeti firmaya aittir. Üretici, ürünleri, firma elemanlarınca verilen talimatlara ve bakım programına uygun yetiştirir.
  • Civciv, yem, aşı, ilaç, veterinerlik hizmetleri gibi ana üretim girdileri ile yükleme, taşıma, aşı, ilaç, veterinerlik, dezenfeksiyon hizmetleri uygulama bedelleri firma tarafından karşılanır.
  • Ürünlerin kümesten nakil vasıtalarına tesliminden sonra, nakliye hatalarından kaynaklanan kayıplardan üretici sorumlu tutulmaz.
  • Üretici, ürünlerini teslim ettiği tarihten itibaren en geç 10 gün içerisinde alacak-borç hesabını yaparak makbuzu veya fatura düzenler.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.