Gıda Hattı

"Beyaz et ihracat oranları yetersiz"

19 Haziran 2008, 16:28
Paylaş

Kanatlı eti üretiminde dünya ortalamasının üzerinde verimliliğe sahip Türkiye'nin ihracatta yetersiz kaldığını bildiren Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Genel Sekreteri Yüce Canoler, " Özellikle yem hammaddelerinin dış pazardakinin çok üzerinde bir fiyatla iç pazardan temin edilebilmesinden kaynaklanan bir yüksek maliyet söz konusudur. Ancak, iç pazardaki hammadde fiyatlarının, dış pazarlardaki fiyatlar seviyesine çekilmesi halinde sorun giderilebilir. Bunun yanı sıra ihracata verilen destekler yetersiz. Piliç eti ihracatında başta gelen ABD 600 dolar/ton, AB ülkeleri 550Euro/ton destek uygularken bizim 26 dolar/ton ihracat iadesi ile rekabet edemeyeceğimiz dikkate alınmalıdır" dedi.

Büyük ilgi görüyor

Türkiye'de yılda l milyon ton piliç eti, 33 bin ton hindi eti üretildiğini açıklayan Canoler, çıkma yumurta tavukları, köy tavukları, kaz ve ördeklerin de işin içine katılmasıyla tüm kanatlı etleri toplamının bir milyon 88 bin tona ulaştığının altını çizdi. Kırmızı et üretimiyle ilgili farklı bilgiler olduğunu ifade eden Canoler, tahmini rakamın 900 bin ton olduğunu aktardı. Verilerden Türkiye'de en çok kanatlı eti üretildiğinin anlaşıldığını anlatan Canoler, beyaz etin tüketimdeki liderliğinin de sürdüğünün altını çizdi.

Hedef tüketim ve ihracat artışını sağlamak

Türkiye'deki hayvansal ürün tüketiminin gelişmiş ülkelerin 3'te 1'i kadar olduğu bilgisini veren Canoler, 2007 yılında 15,23 kilogram/yıl olan rakamı 2020'de 25 kilogram/yıl seviyesine yükseltmeyi hedeflediklerini vurguladı. Sektörün, ihracatı geliştirmeyi de amaçladığını kaydeden Canoler, sektörün ayak hariç yılda 25-30 bin ton dış satış gerçekleştirdiğini söyledi. Bunu ilk etapta 100 bin daha ileri aşamalarda ise 200 bin tonu ulaştırmayı hedeflediklerini dile getiren Canoler, 2007 yılı hakkında şu değerlendirmeyi yaptı: "Kanatlı sektörü 1990-2004 döneminde gelişmesini oldukça hızlı bir biçimde sürdürdü. 2005'de 978 bin ton, 2006'da 946 bin ton, 2007 yılında ise l milyon 12 bin ton olan piliç eti üretimimiz bu 3 yılda bir durgunluk dönemi yaşadı. Bu durgunluk, Avian Influenza (Kuş Gribi) vakalarının tüketici ve sektörün üzerinde yarattığı stresin sonucudur. Son üç yılda kuş gribi krizi nedeniyle yaşanan sıkıntılar, 2006 ve 2007 irili ufaklı birçok firmanın pazardan çekilmelerine neden oldu. Üretimden çekilen bu firmaların tesisleri, sektörde çalışan başka firmalarca kiralanmak veya satın alınmak suretiyle değerlendirildi."

Olumsuzluklara rağmen; umut var

Geçtiğimiz yılın kârla kapatılmasının 2008 planlarını yapan üreticileri olumlu yönde etkilediğini bildiren Canoler, inanılmaz hızla artan akaryakıt ve hammadde fiyatlarının yem ve üretim maliyetlerini etkilediğini ifade etti. Gidişin talep artışında olumsuzluklar yaratacağını açıklayan Canoler, yinede en ucuz hayvansal protein kaynağı olan kanatlı etinin geleceğinden umutlu olduğuna değindi. BESD-BİR Genel Sekreteri Yüce Canoler'e göre beyaz et ihracatındaki yetersizliğin temel sebebi; yüksek maliyetler ve destek azlığı.Dünya/18.06.2008

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.