Gıda Hattı

Türk beyaz çayından kanser ilacı çalışmasında sona doğru!

12 Şubat 2018, 12:50
Paylaş
Türk beyaz çayından kanser ilacı çalışmasında sona doğru!

Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Japonya ile ortaklaşa yürüttükleri Türk beyaz çayından kanser ilacı yapma çalışmalarında sona geldiklerini ve bu konuda önemli sonuçlar elde ettiklerini söyledi.

Dünyada “İmparatorların çayı” olarak bilinen, Türkiye’de ise “beyaz iksir” adıyla kilosu 4 bin 500 lirayı bulan fiyatlardan satılan beyaz çay üretimi, bu yıl 834 kilograma yükseldi. Ancak geçen yıla göre üretimdeki yüzde 63’lik artışa rağmen, beyaz çayda talep yine karşılanamadı.

cay-bahcesi-gidahattiBeyaz çay üretimi talebi karşılamıyor

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerindeki çay tarımında, 5 yıl önce beyaz çay üretimine geçildi. Çaykur tarafından başlatılan uygulamayla 'tomurcuk' olarak bilinen çayın üst filizleri, üreticiler tarafından elle toplanmaya başlandı. Üreticiden kilosu 500 liraya alınan beyaza çay üretiminin artırılması için çalışma yapıldı. Bahçeye giren üreticiler de olgunlaşan tomurcuk filizlerinin hasadını yaptı.

Geçen yıla göre, yüzde 63 oranında artan üretimle bu yıl 834 kilogram beyaz çay üretildi. Kilosu 4 bin ile 4 bin 500 lira arasında satışa sunulan ve neredeyse tamamı satılan beyaz çayda talepler ise karşılanamadı. Üreticilerin şifalı beyaz çayı, daha çok kendilerine sakladığı ve üretimin istenen seviyeye ulaşamadığı belirtildi.

Çaykur Genel Müdüründen üreticiye çağrı!

Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, doğal ve sağlıklı Türk çayından elde edilen beyaz çayın üretimini artırmak istediklerini belirterek, geçen yıl yüzde 63'lük artışla 834 kilogram ürün elde edebildiklerini söyledi. Sütlüoğlu, “2016 yılında 510 kilo üretim gerçekleştirdik. Bu yıl yüzde 63’lük artış oldu ve 834 kilogram üretim yaptık. Üretici sağlıklı ve eşsiz ürünü elbette kendileri de tüketsin; ancak biz de üretmek istiyoruz. Beyaz çayı daha da fazla üreterek tüketicilere sunmak amacındayız. Vatandaşlarımız, üreticilerimiz çay tarlalarına girsin, beyaz çay ürettiğimiz tomurcuk filizleri toplasınlar. Aileler çocuklarını teşvik etsin, hep beraber tarlaya girsinler. Çalışıp, üretelim. Çaylıkla tarlayla buluşalım. Beyaz çay hasadı, üreticiler için de ek bir gelir olur” dedi.

beyaz-cay-imdat-sutluoglu-gidahatti
Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu

Beyaz çaydan kanser ilacı 

Araştırmalara göre, beyaz çayın vücut direncini artırarak, bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra insan sağlığına da önemli faydalarının bulunduğu biliniyor. Japonya’da yürütülen bir çalışmada da Türk beyaz çayında kanserli hücreleri yok eden etken maddeye rastlanılmıştı.

Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Japonya ile ortaklaşa yürüttükleri Türk beyaz çayından kanser ilacı yapma çalışmalarında da sona geldiklerini ve bu konuda önemli sonuçlar elde ettiklerini belirterek, bu bilgileri yakında kamuoyu ile paylaşacağını kaydetti.

beyaz-cay-caykur-gidahattiDünyada 15 bin dolara kadar alıcı buluyor

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 5 yılda bin 850 kilogram beyaz çay üretildi. Türkiye'de kilogramı 4 bin 500 liradan alıcı bulan beyaz çayın, dünyada kilosu bin dolar ile 15 bin dolar arasında değişen fiyatlarla satılıyor.

DHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.