AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

“Beslenmede bilgi kirliliği, toplum sağlığını tehdit ediyor”

“Beslenmede bilgi kirliliği, toplum sağlığını tehdit ediyor”
24 Ekim 2015, 14:03

Toplum sağlığı ve beslenmeyle ilgili bilgi kirliliği, Almanya’da yapılan 12. Avrupa Beslenme Konferansı’nda masaya yatırıldı. Beslenme konusundaki bilgi kirliliğinin toplum sağlığını tehdit eden boyutlara ulaştığı vurgulanan konferansa, Türkiye’den katılan tek kuruluş Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı oldu.

12. Avrupa Beslenme KonferansıAvrupa Beslenme Federasyonu’nun (The Federation of European Nutrition Societies - FENS), dünya sağlık gündeminin rotasını çizen Avrupa Beslenme Konferansı’nın 12.’si, bu yıl Almanya Beslenme Topluluğu (DGF) ev sahipliğinde, 20-23 Ekim 2015 tarihlerinde Almanya’nın Başkenti Berlin’de yapıldı. “Yaşam Boyu Beslenme ve Sağlık” temasıyla gerçekleştirilen konferansa yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

Prof. Walter WillettSağlıkta bilgi kirliliğinin tüm yönleriyle ele alındığı konferansın açılışını, halk sağlığı alanında yaptığı çalışmalarla tanınan ve dünyada en çok atıfta bulunulan Harvard Üniversitesi Beslenme Bölümü Başkanı Prof. Walter Willett yaptı.

Konferansta konuşan Avrupa Gıda Bilgi Konseyi (EUFIC) Genel Direktörü Dr. Laura Fernandez Celemin, Avrupa Beslenme Federasyonu (FENS) üyesi 8 ülkenin gazetelerinde, “beslenme” konulu 375 haberi incelediklerini, bu haberlerin %49’unun asılsız iddialardan oluştuğunu tespit ettiklerini söyledi. Celemin, “Herkes daha iyi beslenmenin yollarını arıyor, ancak beslenme konusunda çok ciddi bir bilgi kirliliği söz konusu ve bu durum tüketici sağlığını tehdit ediyor. Bu konuda otoritelere ve iletişim kanallarına büyük görev düşüyor” dedi.

Beslenme konusunda Avrupa’nın en önemli isimlerinden biri olan Uluslararası Halk Sağlığı Enstitüleri Birliği (IANPHI) Direktörü Prof. Pekka Puska ise bu konuda doğru ve bilimsel bilgiye ihtiyaç olduğunu vurguladı. Puska, “Dünyayı öldüren şeyler artık bulaşıcı hastalıklar değil, kronik hastalıklar. 2000 yılında Dünya Sağlık Örgütü dünyadaki en önemli konulardan birinin bu olduğunu söyledi. Tereyağ, şeker, ekmek, tuz ve yumurta sağlığa etkileri en çok tartışılan besinler. Ancak hiçbirine kesin olarak ‘zararlıdır’ denilemez. Her zaman dengeli tüketilmesi gerekir. Ancak medyada her zaman yeni söylemlere ihtiyaç duyuluyor. Bu yüzden doktorların da basına nasıl anlatacağı önemli. Yoksa halk sağlığı tehlikeye giriyor” diye konuştu.

Sağlık ve beslenme alanındaki her araştırmanın sonucunun, topluma yeni bir bilgi gibi sunulduğunu anımsatan Puska, “Oysa araştırmalarda bir ürün ya da besinin etkileri; kişinin genel beslenme düzeni çerçevesinde yani bir bütün olarak değil, beslenmenin tek bir yönüyle ele alınıyor. Ancak araştırma sonucu açıklanınca basında o ürün ‘çok zararlı’ veya ‘hayat kurtarır’ gibi abartılı ifadelerle yer alıyor. Bir besin ya da ürünün insan sağlığı üzerinde tek başına çok büyük etkisinin olması pek mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Begüm MutuşBilgi kirliliği, sağlığa tehdit!

Beslenme konusundaki bilgi kirliliğinin toplum sağlığını tehdit eder boyutlara ulaştığının altı çizilen, dünya sağlık ve gıda çevrelerinin büyük ilgi gösterdiği konferansa Türkiye’den katılan tek kuruluş Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı (SÜGAV) oldu.

SÜGAV Genel Sekreteri Begüm Mutuş, Türkiye’den bir grup gazetecinin katılımıyla düzenlediği basın toplantısında, beslenme ve gıda konularındaki bilgi kirliliğinin insanları yanlış yönlendirdiğini söyledi. Teknolojinin ilerlemesinin insanların sağlık ve beslenme konularındaki bilgilere daha kolay ulaşmasına neden olduğunu, buna karşın aynı oranda yanlış bilgi edinme riskini de beraberinde getirdiğini anımsatan Mutuş, bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak için ulusal ve uluslararası referans kurumlara büyük görevler düştüğünü kaydetti.

Google’da Türkiye’den ‘beslenme’ başlığı altında arama yapıldığında 15 milyon sayfanın çıktığını belirten Mutuş, beslenmenin birey ve toplum sağlığının en önemli belirleyici faktörlerinden biri olduğuna dikkat çekti. Bu konuda bazı bilgilerin bilimsel gerçeklikten uzak olduğunu kaydeden Mutuş, SÜGAV’ın sorunun aşılması için bilimselliği kanıtlanmış makaleleri kamuoyunun anlayacağı dile çevirmeyi hedeflediğini, bu konuda referans bir vakıf olmayı amaçladıklarını bildirdi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.