AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Beslenme yetersizliklerinin çözümü için "güçlendirilmiş gıda" vurgusu!

Beslenme yetersizliklerinin çözümü için "güçlendirilmiş gıda" vurgusu!
2 Kasım 2015, 10:07

Avrupa’nın beslenme alanında en büyük organizasyonu olan ve bu yıl 12.’si Almanya’nın Başkenti Berlin’de yapılan Avrupa Beslenme Konferansı’nda, beslenme yetersizlikleri ile başa çıkılması için gıda güçlendirilmelerinin ön plana çıkartılması gerektiği kaydedildi.

FENS_AnnouncementAvrupa Beslenme Federasyonu (The Federation of European Nutrition Societies, FENS) tarafından 20-23 Ekim 2015 tarihlerinde Almanya Beslenme Topluluğu’nun (DGF) ev sahipliğinde düzenlenen FENS 2015’te; dengesiz beslenme ve yetersiz beslenme sorununun üstesinden gelmek için ürün ve toprak gelişiminden fonksiyonel gıdalara ve çocuk beslenmesi müdahalelerine farklı konularda çok sayıda sunum yapıldı.

Dr. İbrahim Elmadfa“3 büyük” olarak adlandırılan (demir, iyot ve A vitamini) küresel mikrobesin eksiklikleriyle mücadelede; gıda takviyelerinin, destek ürünlerin ve daha iyi beslenme politikaları belirlenmesi ve uygulanmasının önemli olduğu ifade edilen konferansın kapanış sunumunu, Viyana Üniversitesi Beslenme Bilimleri Enstitüsünü Direktörü Dr. Ibrahim Elmadfa yaptı. Elmadfa, folat, çinko, kalsiyum ve D vitamini seviyelerine hem gelişmiş hem de gelişmekte olan bölgelerde dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Söz konusu mikrobesin eksiklikleri; büyümenin aksaması, körlük ve kas atrofisi ile sonuçlanırken, ölüme de neden olabiliyor.

Gıda alımlarıyla ilgili beslenme araştırmalarının, farklı topluluklardaki gıda alımlarında ve sağlık etkilerinde gerçek bir farklılık yaratacak besinsel kılavuzlara dönüştürülmesi önemli bir başlık olarak öne çıkarken, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’nin (European Food Safety Authority, EFSA) beslenme referans değerleriyle ilgili bir sunumda, beslenme bilimi hızlı bir şekilde değişse de günlük alım verileri gibi alanlarda halen büyük veri boşlukları olduğunun altı çizildi.

Optimize edilmiş beslenme

Avrupa’daki zorluğun farklı olduğu gözlemini paylaşan Dr. Elmadfa, konuşmasında, beslenmeyi optimize etmeye, sağlık teşviki için işlevsel gıdalar geliştirmeye, hastalık önlemeye ve refahı arttırmaya oldukça fazla odaklandıklarını; belirli gıda matrislerine belirli bileşenler ekleyerek bunları başarabileceklerini söyledi.

Gıda takviyelerinin iki tarafı keskin bir kılıç olduğunu, eksikleri önlerken aşırı takviyeden kaçınılması gerektiğinin altını çizen Elmadfa; obez/aşırı kilolularda birçok mikrobesinin eksik durumda olduğuna dikkat çekerek, aşırı yeme sorununun yalnızca enerji alımıyla ilgili olmadığını vurguladı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.