Gıda Hattı

Beslenme ve sağlıkta bilgi kirliliği masaya yatırılacak

11 Mart 2017, 14:13
Paylaş
Beslenme ve sağlıkta bilgi kirliliği masaya yatırılacak

Sabri Ülker Vakfı tarafından düzenlenecek 4. Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesi kapsamında gerçekleşecek Sağlık İletişimi Paneli ile “Beslenme ve Sağlıkla ilgili konularda iletişim kanalları güvenilir bilgi sunuyor mu?” sorusuna yanıt aranacak.

Toplumun gıda, beslenme ve sağlıklı yaşam alanında güncel, güvenilir ve bilimsel bilgiye ulaşması için çalışmalar yürüten Sabri Ülker Vakfı, 4. Beslenme ve Sağlık Zirvesi’ni 4 Mayıs 2017 tarihinde İstanbul Conrad Otel’de düzenleyecek. Bu yıl "Yeme Davranışlarının Sağlık Etkileri" temasıyla düzenlenecek olan Zirve’nin paralel gündemi ise sağlık iletişimi.

sabri-ulker-beslenme-saglik-zirvesi-logo-gidahattiBeslenmeyle ilgili bilgiler ne kadar bilimsel?

Zirve kapsamında gerçekleştirilecek Sağlık İletişimi Paneli’nin Başkanlığını, bir dönem Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölüm Başkanlığı da yapmış olan iletişim dünyasının duayenlerinden Prof. Dr. Bülent Çaplı yapacak. Panel, iletişim kanallarında yer alan beslenmeyle ilgili bilgilerin ne kadar bilimsel ve doğru olduğunu sorgularken; bu konuda farkındalık yaratmak için neler yapılabileceği, hem dünyadan hem de Türkiye’den uygulama örnekleriyle masaya yatırılacak.

Haberler bilimsel kanıtlara ve referanslara dayanmıyor

Günümüzde tüketiciler genellikle gıdalar, beslenme ve sağlık konusundaki bilgileri televizyon, radyo, gazete, internet ve sosyal medya gibi çeşitli mecralardan ediniyorlar. Bu bilgiler karmaşık konular olduğu gibi mesajlar birbiriyle çelişebiliyor, hatta kafa karıştırıcı olabiliyor. Hem Avrupa’da hem de Türkiye’de yürütülen araştırmalar, iletişim kanallarında yer alan beslenmeyle ilgili bilgilerin tamamının bilimsel kanıtlara ve referanslara dayanmadığını ortaya koyuyor.

sabri-ulker-beslenme-saglikli-yasam-zirvesi-program-gidahattiYeme davranışlarının belirlenmesinde iletişim kanallarının rolü ve bilimselliğinin de masaya yatırılacağı panelde, Bilkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bülent Çaplı’nın yanı sıra The Independent Gazetesi eski bilim editörü Steve Connor da bir konuşma yapacak. Gazetecilik mesleğindeki başarılarıyla 5 kez İngiltere’nin en prestijli ödüllerinden “British Science Writers’ ödülünü kazanan Connor, konuşmasında kendi deneyimlerinden de örnekler sunacak.

Panelin konuşmacıları arasında yer alan Ziyneti Kocabıyık ise pek çok gazete ve yayında sağlık haberciliği deneyiminin yanı sıra çok sayıda ulusal ve uluslararası tıp kongresine katıldı ve “medya ve sağlık” içerikli oturumlarda konuşmacı olarak da görev aldı. 2006 yılında IOF (International Osteoporosis Federation) Haber Ödülü’ne layık görülen Kocabıyık, Sağlık İletişimi Paneli’nde Türkiye’de sağlık haberciliğine dair tecrübelerini dünyadan örneklerle paylaşacak.

Panelin bir diğer konuşmacısı ise Massachusetts Üniversitesi’nden Prof. Sylvia Rowe. Uluslararası Gıda Bilgi Konseyi -International Food Information Council- (IFIC) ve IFIC Vakfı eski başkanı ve CEO’su olan Prof. Rowe aynı zamanda Nutrition Today dergisinin de editörleri arasında yer alıyor.

cocuk-beslenme-yemek-3-gidahattiGıda Seçimini Tetikleyen Faktörler

Sabri Ülker Vakfı’nın sağlık ve beslenme alanında dünyanın önde gelen paydaşlarını bir araya getiren Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesi’nde, tüketici davranışlarını daha etkin bir şekilde iyileştirecek girişimler ve yöntemlerin yanı sıra tüketici davranışlarını etkileyen sosyal ve kültürel faktörlerle ilgili bilimsel veriler de paylaşılacak.

Zirvede ayrıca, Avrupa Gıda Bilgi Konseyi'nin (EUFIC) koordine ettiği, "Gıda Seçimini Tetikleyen Faktörler/ Driver’s Of Food Choice " projesinin sonuçları da paylaşılacak. İngiltere, İtalya, Fransa, Polonya’da pilot olarak yürütülen projenin Türkiye ayağı ise Sabri Ülker Vakfı'nca destekleniyor. Projenin yürütüldüğü 5 ülkeye dair sonuçların tamamı ilk kez Türkiye’de, Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesi’nde açıklanacak. Tüketicilerin gıda seçimlerine yönelik bugüne kadar yapılan en kapsamlı araştırmalardan biri olan projenin sonuçları ülkeler ve kültürel kodlamaların gıda seçiminde nasıl bir rol oynadığını ortaya koyarak, pazarlama dünyasının profesyonelleri için de ufuk açıcı bilgiler sunacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.