Gıda Hattı

Besin proteinine bağlı enterokolit sendromu

10 Ekim 2021, 12:11
Paylaş
Besin proteinine bağlı enterokolit sendromu

Besin proteinine bağlı enterokolit sendromu (BPBE) uzun süreli ve tekrarlayan kusmanın yanı sıra sık ishalle karakterize, immünoglobulin E’ nin (IgE) aracılık etmediği bir sendrom. Kısaca hücre aracılı bir gıda alerjisi bozukluğu.

Bu semptomların bir sonucu olarak, BPBE'li bireyler sıklıkla dehidratasyon, uyuşukluk, solukluk, hipotansiyon ve bazı metabolik bozukluklarla da karşılaşıyor.

Bu kavram ilk kez 1970’li yıllarda ortaya atılıyor.  İnek sütü, soya veya pirinç de dahil olmak üzere birkaç farklı gıda ürünü tükettikten sonra bir ila dört saat arasında gecikmiş enterokolit ile hastaneye başvuran bireylerle birlikte bu kavram ortaya atılıyor.

Besin proteinine bağlı enterokolit sendromu tipleri

Akut BPBE

Akut BPBE ile ilişkili semptomlar genellikle tetikleyici gıda ürünlerinin tüketiminden hemen sonra ortaya çıkıyor. Tipik olarak, akut BPBE semptomlarıyla aralıklı olarak karşılaşılıyor.  Ya da tetikleyici gıdadan bir süre kaçınıldıktan sonra ortaya çıkıyor. Akut BPBE reaksiyonları atakları  yaklaşık 24 saat içinde düzeliyor.

Kronik BPBE

Birkaç vaka hariç, erken bebeklik dönemi dışında kronik BPBE bildirilmemiş.

Tipik olarak, kronik BPBE, ishalin eşlik ettiği sık kusma ile karakterize.  Birkaç günden haftalara kadar devam eden bu semptomların bir sonucu olarak, etkilenen bebekte tipik olarak zayıf kilo alımı görülüyor. Hatta  kilo kaybı ortaya çıkıyor.

Atipik BPBE

Bir hasta hem BPBE ile uyumlu bir klinik öykü hem de pozitif spesifik IgE (sIgE) ile başvurduğunda, muhtemelen tanı atipik BPBE oluyor.

Hatta atipik BPBE'de IgE duyarlılığının varlığı, bazı hastalarda anafilaksiye bile yol açabiliyor. Bireylerin IgE aracılı gıda alerjisi reaksiyonları yaşamasına neden oluyor.

Yetişin BPBE

Yetişkin BPBE, tıbbi literatürde son zamanlarda tanımlanıyor. Çünkü bu sendromun büyük ölçüde yalnızca bebekleri ve çok küçük çocukları etkilediği düşünülüyordu.

BPBE'li yetişkinler için en yaygın tetikleyici gıdalar arasında kabuklu deniz ürünleri veya balık yer alıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.