Gıda Hattı

Besd-Bir İhracatta Brezilya Modelini Örnek Alıyor

6 Kasım 2007, 21:28
Paylaş

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği BESD-BİR, 31 Ekim’de Ankara’da “Dünyada Piliç Eti Ticareti ve Brezilya Modeli” konulu bir seminer düzendi.

Seminerde dünyaca ünlü Uluslararası Kanatlı Et Pazarlama Uzmanı Osler DESOUZART, “Dünya Piliç Eti Ticareti” ve “İhracatta Brezilya Deneyimleri” konularında katılımcılara iki değişik sunum yaptı. Dünya piliç üretiminde ABD ve Çin’in ardından 3. ve piliç ihracatında da ABD’nin ardından 2. olan Brezilya’nın bu alandaki deneyimlerini aktardığı sunumlarında DESOUZART, piliç eti üretiminin gelişimini değerlendirirken yıllar itibariyle FCR’nin, ölüm oranının ve kesim yaşının azaldığını ve canlı hayvandan elde edilen ağırlık ortalamasının arttığını, gelişmekte olan ülke insanlarının kent yaşamının artmasıyla beraber tüketim ihtiyaçlarının da artacağını, böylece hem kendilerinin hem de gelişmiş ülkelerin talep, üretim, ticaret ve tüketici davranışlarında yeni trendlerin gelişmesine neden olacaklarını belirterek, “Dünya piliç ticaretinde meydan okumanın adı ‘Hayvan Sağlığı’dır” dedi.

İhracatta Brezilya deneyimlerini anlattığı ikinci sunumunda ise; her ülkenin üretim ve ihracat anlamında farklı koşullar taşıdığına işaret ederek, Brezilya’nın bu alanda güçlü bir sektöre sahip olmasının ardında, birlik olmuş, profesyonelce yönetilen derneklerin, akılcı kararlar alması ve uygulamasının olduğunu, Türk üreticisinin dünya pazarlarındaki müşterilerin isteklerine göre üretimlerini yönlendirmesinin ve ihracatı birlik ve dernekler aracılığı ile organize etmesinin başarıyı ve gücü getireceğine inandığını belirtti.

Seminerde ‘Türkiye Piliç Ticareti’ başlıklı bir sunum yapan Beypiliç Genel Müdürü Dr. Sait Koca; Türkiye’nin üretici ülkeler sıralamasında 14. olduğunu belirtti. İhracatta artış olduğu görülse de toplam ihracatın yarısını tavukayağının oluşturduğunu ifade eden Koca, “AB’ye ihracat için 2000 yılından beri 3 kez genel, 1 kez kanatlı izleme konusunda denetlemelere tabi tutulmamıza ve tatmin edici sonuçları içeren final raporlarını almamıza rağmen 2007 yılı sonunda hala ihracatın başlamamış olması düşündürücü olup inancımızın azalmasına yol açmaktadır.” açıklamasını yaptı.

Kuş gribi, yüksek yem hammadde fiyatları, ihracat desteği ve sektörün ihracatta birlikte hareket edememesi gibi konulardan doğan sorunlar için, 2008 yılı itibariyle belirlenecek bir desteğin 6 yıl süreyle farklı oranlarda sektöre aktarılma garantisinin Devlet tarafından verilmesi modelini önerdiklerini, böylece sektörün ihracat ve üretimini planlamasının, Pazar yaratması ve geliştirmesinin, pazarda yerini sağlamlaştırmasının hedeflendiğini, talep edilen desteğin 2014 yılında destek tamamen kesilebileceğini belirten Koca; maliyetlerin yüksekliğine rağmen sektörün ihracat yapabilmesinin nedeni olarak, kaliteli ürün garantisi vermelerini ve mevcut ihracat pazarlarına yakın olmalarını gösterdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.