Gıda Hattı

Beş Kritik Sektör Eylül Ayında Greve Hazırlanıyor

15 Ağustos 2007, 15:24
Paylaş

THY, tekstil, şeker fabrikaları, Türk Telekom ve savunma sanayiinde grev ve iş bırakma eylemlerinin ekonomiye zararının 5 milyar dolar olması bekleniyor. Hükümet ise grevi önlemek için arabuluculuğa başladı

Türk Hava Yolları yönetimi ve Hava-İş sendikası arasında gerginliğe yol açan ve oylama sonucunda çalışanların “greve evet” demesinin ardından harekete geçen Bakanlar Kurulu, tekstil sektöründeki grev-lokavt restleşmesinde de görev almaya hazırlanıyor. Önceki gün Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in yaptığı açıklamaya göre kendisinin yanı sıra Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu tarafları bir araya getirip uzlaşma arayacak. Çalışma Bakanı Başesgioğlu’nun THY’nin yanı sıra gerekirse tekstil sektöründeki anlaşmazlıkta da arabuluculuk yapacak.

Türk Hava Yolları ve tekstil sektörünün yanı sıra şeker fabrikaları ve Türk Telekom’da da grev tartışmaları yaşanıyor. Örgütlü olduğu savunma sektöründe 21. dönem toplu iş görüşmeleri yürüten Harb-İş Sendikası da henüz işverenle uzlaşmaya varamadı. Bu sektörde grev yasağı olması nedeniyle tepkilerini farklı eylemler yaparak gösteren Harb-İş üyeleri de atılacak olumlu adımları bekliyor.

ŞEKERDE UZLAŞMA

Yaklaşık 22 bin işçinin çalıştığı tekstil sektöründe 10 Eylül’de grev kararı alındı. Bu karar üzerine Türkiye Tekstil Sanayici İşverenleri Sendikası da (TÜTSİS) lokavt ilan etti. Ancak TÜTSİS yönetimi ile TEKSİF’in bağlı olduğu Türk-İş Başkanı Salih Kılıç perşembe günü Ankara’da bir araya gelecek. Kılıç, uzlaşma sağlanacağını düşünüyor ancak eğer beklentileri geçekleşmezse Murat Başesgioğlu’nun devreye gireceğini söyledi.

Grev dalgasının estiği bir diğer sektör ise şeker fabrikaları. 28 şeker fabrikasında örgütlü olan Şeker-İş 28 bin işçisiyle iki ay içinde greve gitmeye hazırlanıyor.

9 Ağustos’ta grev kararı alan sendika, işverenle görüşmeleri sürdürüyor. Şu sıralar toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde son aşamaya gelinen bir diğer sektör ise Türk Telekom. Haber-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Türk Telekom’da 27 bin işçi’nin toplu iş sözleşmesinde son kararı kısa süre içinde alınması hedefleniyor.

HALİT NARİN: GÖRÜŞMELERİMİZ HAFTAYA DA DEVAM EDECEK

TÜRKİYE Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Halit Narin, “Müzakere, küçük detaylar değil, geniş mantık ve günün ekonomik gerçekleri içerisinde ele alınır. Bizim işimiz, tekstilin ve işçilerimizin geleceğini düşünerek anlaşma yapmaktır. Bu süreçte, tarafların fedakârlık göstermesi gerekiyor” dedi. Narin, lokavt kararı ile ilgili şu açıklamayı yaptı: Anayasal ve yasal hakkımız olan lokavt kararı aldık. İşletmelerimizi kapatmaya ve maceraya sürüklemeye niyetimiz olamaz. İşçi sendikalarından makul olmalarını bekliyoruz. 30 yıldır bu sektörde prosedür gereği grev ve lokavt kararı alınmaktadır. İşyerlerimizi ayakta tutarak rekabeti gerçekleştirebileceğimiz bir anlaşma zeminini işçi kardeşlerimizle birlikte değerlendiriyoruz. Grev ve lokavt kararı alınması, toplu sözleşme sürecinin kesildiği anlamına gelmez. Bu hafta ve önümüzdeki hafta görüşmelerin devam edeceğini düşünüyoruz.”

TEKSİF: DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI

TEKSİF Başkanı Nazmi Irgat, 5 Nisan’da başlayan görüşmelerde anlaşmaya varılamaması nedeniyle grev kararı aldıklarını belirterek şunları söyledi: “Bizim ilk 6 ay yüzde 10, diğer 6 aylar için yüzde 8 zam önerimize işveren yüzde 0 ve yüzde 3’lük öneriyle geldiler. Ancak sorun ikramiyeleri kaldırmak istemeleri. Daha önceki sözleşmelerde eski işçiler için 120 günlük, yeni işçiler için 72 günlük ikramiye kararı alındı. Birçok işveren eski işçileri işten çıkarıp yeniden giriş yaparak kıdem tazminatlarını sıfırladı ve ikramiye miktarını düşürdü. Şimdi ise yeni işçiler için ikramiye vermeyi kabul etmiyorlar. Tekstil sektöründe maaş ortalaması brüt 774 YTL. Biz uzun zamandır sektörün içinde bulunduğu durumu gözönüne alarak fedakârlık yapıyoruz. Sektörün girdi maliyetlerinin yüksekliği, enerjinin pahalı olması, Çin rekabeti, ithalat gibi sorunları var. Ancak sadece işçilerin fedakârlık yapmasını beklemek doğru değil. Bu sorunları hükümet çözecek, hükümetle karşı karşıya gelmeyi istemedikleri için işçiye yükleniyorlar. Üyelerimiz bu kez her zamankinden daha kararlı çünkü geri adım atacak yerimiz kalmadı.”

Bakan Başesgioğlu uzlaşmadan umutlu

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Türk Hava Yolları ve Hava-İş arasında uyuşmazlığın giderilmesi için tarafları bugün Bakanlık’ta buluşturarak uzlaşma arayacak. Tarafların sorunu masa etrafında çözmeye yönelik irade gösterdiklerini işaret eden Başesgioğlu, “Herkes barışçıl çözümlerle bu uzlaşmazlığı sona erdirmek istiyor. Ben bu konuda gayet iyimserim” dedi. Başesgioğlu, uzlaşma görüşmelerinden de sonuç çıkmaması halinde Bakanlar Kurulu’nun “grev erteleme” kararı alıp almayacağına ilişkin olarak ise “Erteleme konusunu hiç telaffuz etmek istemiyorum. Umarım süreç böyle bir noktaya gelmez” dedi.

HAVA-İŞ BEKLİYOR

Hava-İş yönetiminden yapılan açıklamada ise, geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen grev oylamasının resmi sonuçlarının kendilerine ulaşmadığı hatırlatılarak, yasal prosedür gereği grev uygulamasına başlanabilecek 60 günlük sürenin henüz başlamadığına işaret edildi. Hava-İş Ankara’da yapılacak toplantının ardından grev tarihini açıklayacağını duyurdu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.