Gıda Hattı

Benzinli ve dizel araçlar için önemli gelişme! Vergi ayarı geliyor...

22 Kasım 2021, 17:51
Paylaş
Benzinli ve dizel araçlar için önemli gelişme! Vergi ayarı geliyor...
Son senelerde doğa dostu elektrikli oto modellere ilgi artmaya başladı. Bu noktada benzinli ve mazotlu araçlar için vergi düzenlemesi yapılması gündeme geldi.

Sıfır otomobil fiyatlarının bu denli uçuk olmasının sebebi olarak vergilerdeki düzenlemelerden kaynaklı diyebiliriz.

Şu sıralar elektrikli otolerin günden güne daha da popüler olduğunu söyleyebiliriz. Hatta bir çok otomobil üreticisi üretim bandını elektrikli otolerle değiştirmeye başladı.

Bu bağlamda önemli adımlar da atılmaya başlandı. Bazı üreticiler şimdiden dizel yani mazotlu otomobillerin üretimini durdurmuş durumdalar.

Bazı üreticiler ise dizel üretimini rafa kaldırmakla kalmayıp, benzinli araç üretimine de belli kotalar getirdi. Böylece elektrikli ve hibrit motora sahip otomobillerin de önü açılmış oldu.

Malum hem dizel, hem de benzinli otomobillerin çevreye büyük zararlar verdiğini biliyoruz. Hem hava kirliliği, hem de insan sağlığını tehdit eden fosil yakıtlı otomobiller önümüzdeki süreçte hayatımızda olmayacaklar.

Şimdiden Avrupa’nın bir çok ülkesi fosil yakıtlı araçlarla vedalaşmak için geri sayıma geçmiş durumda.

En kötü senaryoyla bile 2050 senesinde Avrupa’da fosil yakıtlı otomobiller bütünüyle yollardan çekilmiş olacaklar. Hatta bazı ülkelerde bu tarih 2030 yılına çekilmiş durumda.

Peki 2030 senesinde fosil yakıtlı otomobillerin yollara çıkmasını yasaklayan ülke ve bölgeler de hala bu otomobiller satılıyor mu?

İlginçtir ancak evet. Hala satılmaya devam ediyor. Hatta işin garip yanı bahse konu bu ülkeler ve bölgeler için üretim de devam ediyor.

Hal böyle olunca insanlar kısa süre kullanabilecekleri otomobiller için yüksek ücretler ödemek istemiyorlar.

Doğal olarak elektrikli oto satışları artarken fosil yakıtlı otomobillerin satışı da azalıyor.

Bu durum hem üretici, hem de tüketicileri rahatsız etmiş durumda. Bahse konu bu bölgeler de üreticilerin yönetimlerden ortak bir talebi var. Fosil araçlarda vergileri sıfırlamak.

Böylece fosil yakıtlı araçlar daha hesaplı olacak. Bu sayede üreticiler de ellerindeki stokları kolay bir biçimde eritecekler.

Tabi ki şunu da dip not olarak belirtmek gerekmektedir. Avrupa’nın bir çok ülkesinde otomobillerden alınan vergiler Türkiye’deki gibi ütopik seviyelerde değil.

Fakat buna rağmen hem kullanıcılar hem de üreticiler vergilerin sıfırlanmasından yana. Elbette bu gerçek olur mu zaman gösterecek.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.