Gıda Hattı

Belediyeden süt üreticisine destek, çocuklara sağlık!

5 Ağustos 2019, 12:01
Paylaş
Belediyeden süt üreticisine destek, çocuklara sağlık!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tire Süt, Yukarıcuma, Aşağıcuma ve Hisarköy kooperatifleri ile Süt Alım Sözleşmesi imzaladı. Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Tarımın kilidini İzmir açacak” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Tire Süt, Yukarıcuma, Aşağıcuma ve Hisarköy kooperatifleri arasında, 2019 yılı ikinci altı aylık dönemini kapsayan “Süt Alım Sözleşmesi”, Kadifekale Pagos Üretici Pazarı’nda imzalandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, tören öncesi Pagos Üretici Pazarı’nı gezerek vatandaşlarla ve üreticilerle sohbet etti.

Başkan Soyer’den süt üreticileri ile çocukları sevindiren imza!

Törende konuşan Başkan Soyer, "İzmir'de yarattığımız bu model Türkiye'ye örnek oluncaya, Türkiye'yi değiştirinceye kadar çalışacağız. Türkiye İzmir'i örnek alsa kurtulacak. Bir ülke için tarım kilittir. O kilidi İzmir anahtarı ile biz açıyoruz.  Göreceksiniz Türkiye İzmir'i takip edecek ve Türkiye'yi hep beraber değiştireceğiz. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarım politikasını İzmir'e bakarak yapacak. İthalatla dışa bağımlılık arttıkça, üretim düştükçe milletin hakkını, hukukunu, adaletini koruyamazsınız. Bunun için önce ekonominiz kendi kendine yetecek, dışarıya muhtaç olmadan kendi kendinizi doyuracaksınız. Ondan sonra sanayi, turizm gelecek" dedi.

“Süt Kuzusu, çiftçiye sahip çıkan bir proje”

Konuşmasında Süt Kuzusu Projesi'nin sadece aileleri ve çocukları mutlu eden bir yardım projesi olmadığını vurgulayan Soyer, “Bu proje tarımı destekleyen, çiftçiye sahip çıkan Türkiye'ye örnek bir projedir. Kooperatiflerimizle yaptığımız yeni süt alım sözleşmesi ile süt üreticilerinin nefes almasını sağlarken, projeden yararlanan çocuk sayısını da arttırıyoruz. Bizim hizmet anlayışımızda tek bir kişinin kazanması yok. Sloganımız 'herkes kazansın'. Torbalı, Menderes, Urla, Seferihisar, Kemalpaşa, Menemen, Foça ve Aliağa ilçelerinin 96 merkez mahallesinde 20 bin çocuğumuza daha süt dağıtacağız, projeden yararlanan çocuk sayısı 155 bin olacak. Bu daha başlangıç. Tarımı,  çiftçiyi, üreticiyi destekleme devam edeceğiz” değerlendirmesini yaptı.

Mahmut Eskiyörük: "İzmir ne yapıyorsa onu yapın!"

Tire Süt Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Eskiyörük de, İzmir'i zirveye taşıyacak bir modelle yola çıktıklarını, bugün üretici ile tüketicinin buluştuğu, emeğin korunduğu bir noktada olduklarını söyledi. Eskiyörük, “İzmir'de oluşan modeli Türkiye politikalarına yerleştirmek zorundayız. İthalat yapan değil, ihracat yapan bir ülke yaratmak istiyorsak Türkiye Cumhuriyeti, İzmir Modeli'ni kabul etmek zorunda. Biz bir anlamda milli mücadele veriyoruz. Süt Kuzusu Projesi ile Küçük Menderes sütün merkezi oldu. Verimlilik, kalite yükseldi, sanayi gelişti, üretici büyüdü. İnsanlar mutlu, göç durdu. Şimdi bunu İzmir'in Bakırçay ve Yarımadası'na yayarak daha yaşanır bir İzmir ve Türkiye yaratacağız. 11 yıldır bu projede bir tek çocuk sağlık sorunu yaşamadı. Tüm Türkiye'ye İzmir'i takip edin. İzmir ne yapıyorsa onu yapın diyorum" dedi.

Konuşmaların ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Tire Süt Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Eskiyörük, İzmir Tarımsal Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği Müdürü Yasemin Güngör Engin, Yukarıcuma Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Reşat Çakmak, Aşağıcuma Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ömer Karakaya, Hisarköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Ali Çakır süt alım sözleşmesini imzaladı.

Üreticiye destek, çocuklara sağlık!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Süt Kuzusu Projesi’nden 2012 yılından bu yana Konak, Karabağlar, Buca, Gaziemir, Balçova, Güzelbahçe, Bayraklı, Bornova, Çiğli, Karşıyaka ilçelerindeki 1-5 yaş grubu 125 bin çocuk yararlanıyor. 2018 yılında projeye aileleriyle birlikte savaştan kaçıp İzmir’e sığınan 10 bin Suriyeli mülteci çocuğu da eklendi.  62 ekip 373 mahallede evlerin kapısını tek tek çalarak 135 bin çocuğa ayda bir kez 8 litre süt yardımı yapıyor.

Projenin kapsamının büyümesi ile birlikte 10 ekip önümüzdeki günlerde Torbalı, Menderes, Urla, Seferihisar, Kemalpaşa, Menemen, Foça ve Aliağa ilçelerinin 96 merkez mahallesinde 20 bin çocuğa daha süt dağıtacak. Böylelikle Süt Kuzusu Projesi’nden yararlanan çocuk sayısı 155 bine çıkmış olacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.