Gıda Hattı

Belçika’dan koronavirüs tedavisinde umut veren açıklama!

15 Mart 2020, 10:36
Paylaş
Belçika’dan koronavirüs tedavisinde umut veren açıklama!

Belçika’daki Gent Üniversitesi Flaman Biyoteknoloji Enstitüsü (VIB), Prof. Xavier Saelens başkanlığındaki ekibin, yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı koruma sağlayan bir ilacın geliştirilmesinde önemli aşama kaydettiğini duyurdu.

Profesör Xavier Saelens (VIB-UGent Tıbbi Biyoteknoloji Merkezi) ve ekibinin, geçen ay SARS (CoV-2) ve yeni tip koronavirüs (COVID-19) hastalığı ile savaşabilen bir antikor keşfettiği duyurulmuştu.

Koronavirüse karşı koruma sağlayan ilaç konusunda ilerleme kaydedildi

VIB bilim adamları, koronavirüse karşı koruma sağlayan bir aday ilacın araştırılmasında önemli ilerleme kaydettiler.

VIB’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, Xavier Saelens ve Gent Üniversitesi Tıbbi Biyoteknoloji Merkezi araştırma ekibi tarafından, potansiyel Covid-19 virüsünün tedavisi konusunda çığır açan bir bilimsel çalışma gerçekleştirildiği duyuruldu.

Merkezin internet sitesindeki haberde açıklamalarına yer verilen Flaman Biyoteknoloji Enstitüsü uzmanlarından Prof. Xavier Saelens, laboratuvar ortamında Covid-19 virüsünü etkisiz hale getirdiklerini belirterek, bunun ileriye doğru atılmış önemli bir adım olduğunu söyledi. Saelens, laboratuvar testleri sonucunda keşfettikleri antikorun, yeni tip koronavirüse karşı koruyucu olduğunu kanıtladıklarını söyledi.

Virüsün insanlara bulaşması önlenebilecek

ABD’deki Texas Üniversitesi’nden Jason McLellan ile Alman Leibinz Primat Araştırma Merkezi’nden Markus Hoffman ve Stefan Pöhlmann ile birlikte çalışan Belçikalı ekibe başkanlık eden Prof. Saelens’e göre, bu sayede virüsün insan hücrelerine bulaşması önlenebilecek.

Belçikalı bilim insanlarının antikor keşfi koronavirüs tedavisi konusunda önemli bir gelişme olarak nitelense de, ilacın ancak koronavirüs hastaları ile test edildikten sonra kullanıma hazır hale geleceğinin altı çiziliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.