Gıda Hattı

Beklenen gün geldi. Sıcak havaya dikkat!

15 Mayıs 2020, 08:32
Paylaş
Beklenen gün geldi. Sıcak havaya dikkat!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün (MGM), hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 9-13 derece üzerinde seyredeceği uyarısı yaptığı günler, bu sabah başladı. Uzun yıllar Mayıs ayı en yüksek sıcaklık değerlerinin aşılacağı ve 1945'deki Mayıs ayı rekorunun hafta sonunda kırılması beklenen günlerde, kronik rahatsızlığı olanlar ile çocuk ve yaşlıların dikkatli olmaları gerekiyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) 15 Mayıs 2020 Cuma saat 09.00 ile 20 Mayıs 2020 Çarşamba günü akşam saat 18.00 arası için sıcak hava dalgası uyarısında bulunmuştu.

Bugün sabah saatleri itibariyle başlayan sıcaklıklara ilişkin uyarıda, şöyle denilmişti:

Sıcak Hava Dalgası Uyarısı

“Bu hafta sonu Cuma gününden itibaren önümüzdeki hafta ortasına kadar hava sıcaklıklarının hissedilir derecede artarak yurdumuzun batı bölgelerinde (Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun batısı ile Batı ve Orta Karadeniz’in iç kesimleri) mevsim normallerinin 9 ila 13 derece üzerinde seyredeceği ve uzun yıllar Mayıs ayında kaydedilen en yüksek sıcaklık değerlerini yer yer aşabileceği değerlendirilmektedir. Yurdumuzun diğer bölgelerinde ise mevsim normallerinin 5 ila 9 derece üzerinde seyredeceği öngörülmektedir.

Kronik hastalığı olanlar, çocuk ve yaşlılar için risk büyük!

Vatandaşlarımızdan özellikle kronik rahatsızlıkları bulunanlar ile çocuk ve yaşlılarımızın aşırı sıcak havanın neden olabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları ve güneş ışığının dik geldiği saatlerde açık havada bulunmamaları sağlıkları açısından önem arz etmektedir.”

Ankara Valiliği’nden 'sıcak hava' uyarısı

Ankara Valiliği de, sosyal medya hesaplarından, mevsim normallerinin 9 ile 13 derece üzerinde seyretmesi beklenen sıcak havalara karşı uyarıda bulundu.

Valilikten yapılan açıklamada, “Meteorolojik verilere göre hava sıcaklıklarının önümüzdeki günlerde hissedilir derecede artarak mevsim normallerinin 9 ila 13 derece üzerinde seyredeceği ve uzun yıllar Mayıs ayı ortalamalarına göre en yüksek sıcaklık değerlerini de yer yer aşabileceği değerlendirildiğinden özellikle risk grubunda bulunan vatandaşlarımızın, aşırı sıcak havanın neden olabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları, sağlıkları açısından önem arz etmektedir.” denildi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.