Gıda Hattı

Bekçilik sınavı 2022 ne zaman yapılacak? Bekçilik ön sağlık kontrolü ne zaman?

20 Mayıs 2022, 16:29
Paylaş
Bekçilik sınavı 2022 ne zaman yapılacak? Bekçilik ön sağlık kontrolü ne zaman?
Bekçilik sınavı 2022 ne zaman yapılacak ve ön sağlık kontrolü tarihi ile ilgili araştırmalar, bekçi olmak isteyen kişiler tarafından son dönemlerde sıklıkla araştırılıyor. Peki Bekçilik sınavı 2022 ne zaman yapılacak?

Bekçilik sınavı 2022 ne zaman yapılacak sorusu bekçi adayları tarafından son dönemlerde sıklıkla sorulmaya başlandı. son başvuruların 13 Mayıs'ta sona erdiği bekçilik için heyecanlı bekleyişte artık sona yaklaşıldı. Peki bekçilik sınavı 2022 ne zaman yapılacak?

Bekçilik başvurularının sona ermesinin ardından 2022/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği ön sağlık kontrolü merkezleri belli oldu. 2022/1. Dönem olarak Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine en az lise ve dengi okuldan mezun olan 3 bin 250 erkek aday asıl olarak kabul edilecek. Bekçilik sınav tarihi ve sınav giriş belgesinin yayınlanacağı tarih açıklandı. Peki bekçilik ön sağlık kontrolü ne zaman? Bekçilik sınavı 2022 ne zaman yapılacak?

Bekçilik sınavı 2022 ne zaman yapılacak?

2022/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınavı, 17 Temmuz 2022 günü yapılacak. Saat sabah 10:00’da yapılacak sınav Ankara, Batman, Erzurum, Gaziantep, Elazığ, İzmir, İstanbul ve Sivas'taki il merkezlerinde gerçekleşecek.

17 Temmuz 2022 Pazar günü yapılacak yazılı sınava ait giriş belgeleri ise 8 Temmuz 2022 tarihinde meb.gov.tr  adresinden açıklanacak.

Ön sağlık kontrolü tarihleri ve sınav yerleri için tıklayın

Bekçilik ön sağlık kontrolü ne zaman?

Polis Akademisi tarafından yayımlanan sınav giriş belgesi ile ön sağlık kontrolü sınav tarihleri ve yerleri açıklandı. Ön sağlık kontrolü her aday için aynı tarihte olmadığından adaylar ön sağlık kontrolü tarihini e-devlet üzerinden öğrenecek. Bekçi olmak isteyen adaylar, T.C. Kimlik Numaraları ve e-Devlet kapısı şifreleri ile pa.edu.tr internet sitesinden ön sağlık kontrolü tarihlerini ve sınav yerlerini öğrenebilecek.

Bekçilik başvuru şartları nelerdir / Nasıl bekçi olunur?

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

b) En az lise veya dengi okul mezunu olmak,

c) En az 167 cm boyunda olmak,

d) Beden kitle indeksi 18 (dâhil) ile 27 (dâhil) arasında olmak.

e) Başvuru yaptığı il sınırları içerisinde son bir yıl veya daha fazla süredir ikamet ediyor olmak,

f) Askerlik ödevini bitirmiş olmak,

g) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuruların başladığı tarih itibarıyla 18 yaşını tamamlamış (28.04.2004 tarihinde ve öncesinde doğmuş olmak) ve 31 yaşından gün almamış (28.04.1992 tarihinde ve sonrasında doğmuş olmak) olmak,

h) Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,

i) Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak,

j) Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak,

k) Memuriyete engel bir hali bulunmamak,

l) Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

m) Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,

n) Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,

o) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

p) Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,

r) Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak,

s) Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak,

t) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.