Gıda Hattı

Behice Sadık Boran kimdir? Behice Sadık Boran hayatı

7 Ekim 2021, 18:36
Paylaş
Behice Sadık Boran kimdir? Behice Sadık Boran hayatı
Behice Sadık Boran kimdir? Behice Sadık Boran hayatı ve eserleri merakla araştırılmaktadır. İnsan hayatına katkıları ve görüşü ile Behice Sadık Boran biyografi araştırmasını gidahatti.com olarak sizler için hazırladık.

Behice Sadık Boran kimdir? Sosyolog ve akademisyen Behice Sadık Boran özel hayatı ile ilgili bilinmeyenler ve merak edilenler...

Behice Sadık Boran biyografi

doğum; 1 Mayıs 1910, Bursa

ölüm; 10 Ekim 1987, Brüksel

mesleği; Türkiye İşçi Partisinin son Genel Başkanı, siyasetçi, akademisyen ve sosyolog.

Behice Boran

Behice Sadık Boran hayatı

Ailesi 1890’larda Bursa’ya göç etmiş Kazan Tatarıydı. Tahıl ticareti yapan Sadık Bey ile Mahire Hanım’ın kızı olarak 1910’da Bursa’da doğdu. Üç kardeşin en küçüğüydü.

Boran, ilkokula Bursa’da başladı. Kurtuluş Savaşı döneminde Yunanlar Bursa’ya girince, ailesiyle İstanbul’a göç etti. Orta öğrenimini Arnavutköy Amerikan Kız Koleji'nde yaptı. Babası okuryazar, aydın bir adamdı. Çocuklarının yabancı dil eğitimine çok önem veriyordu. Bu sebepten Fransız okuluna yazdırıldı. Bu okul kapatılınca Arnavutköy’deki Amerikan Kız Koleji’nde okumaya başladı. Amerikan Kız Koleji'nin, yani şimdiki adıyla Robert Kolej'in, 1927’de orta, 1931’de lise kısmını birincilikle bitiren ilk Türk kız öğrenci oldu. Manisa Orta Mektebi İngilizce muallimeliğine atandı. Amerikan Michigan Üniversitesi (ABD) ona burs verme teklifinde bulundu. Behice Boran'ı bu üniversiteye öneren kişi, Amerikan Kız Koleji'ndeki tarih öğretmeniydi.

Michigan Üniversitesi'nde sosyoloji doktorasını tamamladıktan sonra 1939'da Türkiye'ye döndü ve Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinin (DTCF) Sosyoloji Bölümü'ne doçent olarak atandı. Aynı dönemde Yurt ve Dünya ve Adımlar dergilerinin yayın faaliyetine katıldı. 1946'da Nevzat Hatko ile evlenen Boran, 1948'de siyasi görüşleri nedeniyle üniversiteden uzaklaştırıldı. 1950 yılında kurucusu ve Başkanı olduğu Barışseverler Cemiyeti, Menderes Hükûmeti'nin Kore'ye asker göndermesini kınayan bir bildiri yayımlayınca 15 ay hapis cezası aldı.

1962'de Türkiye İşçi Partisi'ne üye olan Boran, 1965 seçimlerinde Urfa'dan Milletvekili seçildi. TİP Genel Başkanı Mehmet Ali Aybar'a karşı tavır aldı ve 1970 yılındaki Parti Kurultayı'nda Genel Başkan seçildi. 12 Mart 1971 muhtırası ile birlikte tutuklandı ve partisi kapatıldı. Boran, 15 yıl hapis cezası aldı. 1974 yılında ilan edilen genel aftan yararlanarak serbest kaldı. 1975'te tekrar kurulan TİP'in Genel Başkanı seçildi. 12 Eylül 1980 darbesinin ardından kısa süre ev hapsinde tutulan Boran, daha sonra yurt dışına çıktı. “Sosyalist doğulmaz, sosyalist yaşanır.” sözüyle hafızalarda yer edindi.

Behice Boran

Ölümü

1981'de yurttaşlıktan çıkarıldı. Yurt dışında iken TKP ile TİP'in birleşme kararı aldıklarını duyurdu ve iki gün sonra da öldü.

Cenazesi Türkiye'ye getirilen Boran, İstanbul'da düzenlenen törenlerin ardından 18 Ekim'de İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Eserleri

Savunma, Behice Boran

Çevirileri

Platon (1944) Devlet Adamı, İstanbul: Maarif Vekilliği (Mehmet Karasan'la Birlikte).
Granville-Barker, Harley (1946), Voysey Mirası, İzmir: Tülin.
Steinbeck, John (1964) Sardalya Sokağı, İstanbul: Batı.
Fast, Howard Melvin (1966) Hürriyet Yolu, İstanbul: İstanbul Matbaası.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.